17 Safer 1441 | 16 Ekim 2019 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

KOBİ Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
KOBİ'ler fabrikaları söküp söküp getiriyor
Küresel krizi fırsat bilen KOBİ'ler Avrupa'da sağlıktan otomotive kimyadan gıdaya 3 binden fazla firma satın aldı. Bu yolla milyarlarca dolarlık teknoloji transferi sağlandı, istihdam arttı

İşbirliği yapan KOBİ'lere 750 bin lira destek
Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), işbirliği yapan Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelere (KOBİ) 750 bin liraya kadar destek verecek. Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Erkan Ayan, yaptığı yazılı açıklamada, bölgesel kalkınma için itici güç olarak bölge KOBİ'lerinin görüldüğünü,

KOBİ dünyaya açılıyor devlerin payı azalıyor
KOBİ'ler ihracat artışında devleri geçti. Küçük illerin yaptığı ancak kâğıt üstünde büyüklere yazılan ihracata rağmen ilk 1.000 şirketin payı yüzde 73'ten yüzde 65'e geriledi. 134 milyar doları yakalayan ihracatta Küçük ve Orta Büyüklükteki işletmelerin payı hızla artıyor. Her yıl dünyaya açılan ve ihracatını artıran KOBİ'lerin ve illerin payı artıyor.

KOBİ tanımında değişiklik
Bir işletmenin ''küçük ve orta büyüklükte işletme (KOBİ)'' olarak tanımlanması için yıllık net satış hasılatı veya mali bilanço üst sınırı 125 milyon lira olarak belirlendi. Bu rakam, daha önce 40 milyon liraydı.

KOBİ tanımı değişti
Bir işletmenin ''Küçük ve orta büyüklükte işletme (KOBİ)'' olarak tanımlanması için, yıllık net satış hasılatı veya mali bilançosundan herhangi birinin üst sınırı, 40 milyon lira olarak belirlendi. Bu rakam, daha önce 25 milyon lira idi. Bakanlar Kurulu'nun ''Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin Tanımı, Nitelikleri ve Sınıflandırılması Hakkında...

İş kazaları en çok KOBİ'lerde
Sigorta kayıtlarına göre, Türkiye’de yaşanan iş kazalarının önemli bir bölümü küçük ve orta ölçekli işletmelerde (KOBİ) gerçekleşiyor. Genellikle iş yeri sahibi ve akrabalarının çalıştığı mikro işletmeler de ciddi iş kazası riskleri barındırıyor.

KOBİ'lere 230 milyon TL destek
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, KOSGEB destekleriyle ilgili açıklamalarda bulundu. Ergün, girişimciliğin ekonomik ve sosyal kalkınmanın en kilit kavramı olduğunu, bu nedenle girişimcilere verilen desteğin üst seviyelere taşınması gerektiğini söyledi. Ergün, destek miktarının ise girişimcilerin projelerine ve ihtiyaçlarına göre şekilleneceğini bildirdi.

İngiliz KOBİ ordusu Türkiye'de
10 bin şirketten oluşan ve İngilizlerin 'unutulan ordu' dediği KOBİ'ler büyümeyi Türkiye'de arayacak. 30 firmanın önümüzdeki günlerde Türk firmaları ile bir araya gelerek işbirliği imkânlarını araştıracağı belirtildi.

TTK'ya KOBİ rötuşu
1 Temmuz'da yürürlüğe girecek TTK'daki değişiklikler netleşti. Patronların şirket kasasından para çekmesini engelleyen ortaklar cari hesabında limited şirketlere kolaylık sağlanacak.

KOBİ'lerden market itirazı
Zincir marketlerin rafa almak için para istediği KOBİ'ler Rekabet Kurumu'na şikâyette bulundu. Üreticilerin % 85'i ulusal ve uluslararası zincirlere giremediğini söyledi. Rekabet Kurumu Başkanı Kaldırımcı "Takipteyiz" dedi

Körfez ülkelerinden kısa kısa...
Körfez basını ve gündeminde yer alan özel haberler...Suudi Arabistan, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri ve Umman gündeminde yer alan haberlerden derlediğimiz dosyaya buradan ulaşabilirsiniz.

Şirket evliliklerine devlet desteği
Daha sağlıklı ve sürdürülebilir bir özel sektör için kollar sıvandı. Son dönemlerde artan şirket evlilikleri de teşvik kapsamına alındı. Tek şart, birleşmenin katma değeri artırmak amacıyla gerçekleşiyor olması.

Şirket evliliklerine devlet desteği
Daha sağlıklı ve sürdürülebilir bir özel sektör için kollar sıvandı. Son dönemlerde artan şirket evlilikleri de teşvik kapsamına alındı. Tek şart, birleşmenin katma değeri artırmak amacıyla gerçekleşiyor olması.

KOBİ'lere 5 milyon liraya kadar tekno destek
Bakanlık, bir yıl boyunca küçük işletmelerin enerji, personel ve kira giderlerinin yüzde 75’ini geri ödemesiz olarak karşılayacak

KOBİ'lere 10 milyon lira 'tekno' hibesi
Teknoloji tabanlı ürünlerin üretimine yönelik yatırımların desteklenmesi amacıyla geliştirilen Tekno Yatırım Desteği Programı, 10 milyon TL’ye kadar destek sağlıyor.