17 Safer 1441 | 16 Ekim 2019 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

KOBİ'lere 5 milyon liraya kadar tekno destek

Son Güncelleme: 30 NİSAN 2014 - TSİ 10:42

Bakanlık, bir yıl boyunca küçük işletmelerin enerji, personel ve kira giderlerinin yüzde 75’ini geri ödemesiz olarak karşılayacak

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın bir süredir üzerinde çalıştığı, teknolojik ürünlere yatırım yapacak şirketlere verilecek hibe ve kredi faiz desteklerinin esasları belli oldu. Küçük işletmelere 5 milyon liraya kadar destek sağlanabilecek. Destekler; makine-teçhizat, kredi faiz ve işletme gideri olmak üzere üç ana başlıkta verilecek. Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı Hakkında Yönetmelik, Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelik kapsamında, kamu kurumları ve uluslararası fonlar tarafından desteklenen Ar-Ge projeleri sonucu meydana gelen teknolojik ürünler veya özkaynaklar kullanılarak ortaya çıkan patenti alınan ürünlere yönelik Türkiye’de yerleşik şirketlerin yatırımları desteklenecek. Ar-Ge süreci yurtdışında gerçekleştirilen teknolojik ürünlerde, üretim yatırımının Türkiye’de yapılması halinde de desteklerden yararlanılabilecek. Projelerin destekleme süresi 36 ay olacak, uygun görülmesi halinde süre 6 ay uzatılabilecek.

Küçük işletmelere, yatırım proje tutarının en fazla yüzde 40’ı kadar destek sağlanacak ve bu destek tutarı 5 milyon lirayı geçemeyecek. Orta büyüklükteki işletmelere, yatırım proje tutarının en fazla yüzde 30’u kadar destek sağlanacak. Bu destek tutarı da 4 milyon lirayı aşamayacak. Büyük işletmelere, yatırım proje tutarının en fazla yüzde 10’u kadar destek sağlanacak, bu destek tutarı da 2 milyon lirayı geçemeyecek. Yatırım projesine konu satın alınacak makine ve teçhizatın yerli malı belgesiyle tefrik edilmesi durumunda, oranlara 10 puan daha ilave edilebilecek.

Dünya, Hürriyet