20 Safer 1441 | 19 Ekim 2019 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Körfez ülkelerinden kısa kısa...

Son Güncelleme: 22 MART 2019 - TSİ 16:36

Körfez basını ve gündeminde yer alan özel haberler...Suudi Arabistan, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri ve Umman gündeminde yer alan haberlerden derlediğimiz dosyaya buradan ulaşabilirsiniz.

Suudi Arabistan’ın KOBİ Profili...

Suudi Arabistan Genel İstatistik İdaresi verilerine göre, küçük ve orta ölçekli işletmeler şu anda 1 milyonu Suudi olmak üzere 3,7 milyon kişiye istihdam sağlıyor. Ülkedeki kayıtlı KOBİ sayısı ise yaklaşık 950 bin. Aynı veriler KOBİ'lerde çalışan bir milyon Suudi'nin, yaklaşık yüzde 33'ünün toptan ve perakende, yüzde 10'unun ise imalat sektöründe istihdam edildiğini gösteriyor. 2030 yılına kadar hedef halen GSYİH'nın yüzde 20'si olan KOBİ katkısının yüzde 35'e yükseltilmesi.

Umman’da Petrol ve Doğalgaz Rezervlerinde Artış...

Petrol ve Gaz Bakanlığı, Umman’ın geçen yıl petrol ve doğal gaz rezervlerinde bir artış olduğunu açıkladı. Sözkonusu açıklamaya göre 2018'deki petrol rezervi, 2017 yılına göre 51 milyon varil artış kaydederek dört milyar 791 milyon varil oldu. Bakanlık, “petrol ve gaz sektörlerinde halen uygulanmakta olan projelerin toplam maliyetinin, yerel olarak yüzde 40 oranında katma değer ile 22 milyar doların üzerinde” olduğunu da ekledi.

Bahreyn’de İş Kurmanın Maliyeti Daha Düşük...

Bir araştırma kuruluşunun raporuna göre, Bahreyn'de bir iş kurma maliyeti, Körfez bölgesinin geri kalanına göre yüzde 35 daha düşük. Raporda, Bahreyn’in dörtte biri kadar daha düşük ticari kiralar ve komşularının % 60’ının altına düşebilecek personel maliyetleri de dahil olmak üzere çok çeşitli ölçümler getirdiği belirtildi. Bu avantajın sadece belirli coğrafi bölgeler veya serbest bölgeler ile sınırlı olmadığı da sözkonusu raporda belirtiliyor.

BAE’de Dünya Engelliler Olimpiyatı...

Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dhabi, 14-21 Mart Tarihleri arasında 2019 Dünya Engelliler Olimpiyatı’na ev sahipliği yaptı. Olimpiyata 190 ülkeden 7500 sporcu katıldı.

AKRA için derleyen: Sedat Yüksel