19 Zilhicce 1440 | 20 Ağustos 2019 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Tarım ilaçları Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Ekmekte ilaç tartışması!
Türkiye Ziraatçılar Derneği Başkanı Hüseyin Demirtaş’ın gündeme getirdiği ‘ekmekteki kanser tehlikesi’ iddiaları karşısında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkilileri, denetimlerin her zaman yapıldığı açıklamasında bulundu.

Sentetik tohumlar, tarım ilaçları ve GDO kanser habercisi!
Doğallığını yitiren besinlerin kanseri tetiklediğini vurgulayan Dr. Yavuz Dizdar “Hastalığın artışında sentetik tohumlar, hormonlar, tarım ilaçları, GDO’lar ve çevre kirliliği etkili oluyor” diyor...

Tarım ilaçlarının bilinçsiz kullanımı çevre tehditi
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sibel Cevizci, tarım ilaçlarının çiftçiler tarafından bilinçsizce kullanılması nedeniyle büyük tehlikeler oluşturduğunu söyledi.

Tarım ilaçları intihara mı sebep oluyor?
Türkiye, tarımda pestisit türü kimyasal maddelerin en çok kullanıldığı ülkelerin başında geliyor. Güneydoğu’da artan intihar vakalarının nedenlerinden biri de bu kimyasal tarım ilaçları olabilir

Tarım ilaçları otizmi tetikliyor
Zirai ilaçların kullanıldığı tarım alanlarına yakın bölgelerde yaşayan hamile kadınların çocuklarının otizme yakalanma olasılığının yüzde 60 oranında daha yüksek olduğu açıklandı

Kullanılan ilaçlar herkesi etkiliyor
Pestisit denilen tarım ilaçları, tarım ürünleri korumak için kullanılıyor olsa bile toprağı, suları kirletiyor. Su yolları nedeniyle hiç pestist kullanılmayan kutuplardaki hayvanlarda bile rastlanıyor

‘Tarım ilaçları kanser yapıyor’
Dünya Sağlık Örgütü, zararlı otları yok etmek için kullanılan bazı tarım ilaçlarının içindeki bir maddenin kansere neden olduğunu açıkladı.

Tarım ilaçları arı ölümlerine sebep oluyor
Pestisitler tarımda ürünlere zarar veren haşerelere karşı etkili bir mücadele yöntemi. Ancak yaygın kullanılmasıyla dünyanın birçok yerinde toplu arı ölümleri görülmeye başlandı.

Tarım ilaçları böcek türlerinini tehdit ediyor
Böceklerin neslinin tükenmesinin eko sistemler üzerinde yıkıcı etkisi olabileceği uyarısında bulunuldu. Araştırma, yerkürede böcek türlerinin üçte birinin tehdit altında olduğunu, sayılarının her yıl yüzde 2,5 oranında azaldığını ortaya koydu.

Tarım ilacından telef olan arılar mahkemelik
AB Komisyonu’nun arıları öldürdüğü gerekçesiyle 2013 yılında bazı haşere ilaçlarının kullanılmasını yasaklamasına karşı açılan itiraz davası Lüksemburg’daki Avrupa Adalet Divanı’ında başlıyor.