22 Zilhicce 1440 | 23 Ağustos 2019 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Tarım ilaçlarının bilinçsiz kullanımı çevre tehditi

Son Güncelleme: 13 AĞUSTOS 2013 - TSİ 12:14

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sibel Cevizci, tarım ilaçlarının çiftçiler tarafından bilinçsizce kullanılması nedeniyle büyük tehlikeler oluşturduğunu söyledi.
Konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, tarım ilaçlarının insan, hayvan ve çevre sağlığı için büyük tehdit oluşturduğunu dile getiren Cevizci, bu ilaçların kullanımı konusunda çiftçilerin eğitilmesi gerektiğini vurguladı. Diğer ülkelere göre Türkiye'de tarım ilaçlarının çok daha sık kullanılmadığını belirten Cevizci, en büyük sıkıntının çiftçilerin ilaçları doğru kullanmayı bilmemesinden dolayı insanlar, hayvanlar ve çevre için tehlike oluşturduğunu aktardı.
Cevizci, şunları ifade etti: "Tarım ilaçlarının amacı ürünlerin bozulmamasını ve daha kaliteli koşullarda ürün elde edilmesini sağlamaktır. Bitkiye zararlı olabilecek pek çok faktör mevcut. Tarım ilaçları da bu zararlı faktörlerin yok edilmesi, bitkilerin korunması ve geliştirilmesi amaçlı kullanılıyor. İlaçlama sonrası ürünleri toplama zamanı geldiğinde ilacın ürüne geçmediğini kesin olarak söyleyemiyoruz. Bugün zaten bunun mücadelesi veriliyor. Tarım ilaçları hem insanlara hem hayvanlara hem de çevreye zararlar verebiliyor. Aslında tarım sağlığı sorunları küresel bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkıyor."

Milli Gazete