19 Safer 1441 | 18 Ekim 2019 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Tarım ilaçları otizmi tetikliyor

Son Güncelleme: 24 HAZİRAN 2014 - TSİ 11:46

Zirai ilaçların kullanıldığı tarım alanlarına yakın bölgelerde yaşayan hamile kadınların çocuklarının otizme yakalanma olasılığının yüzde 60 oranında daha yüksek olduğu açıklandı

ABD'li bilim insanları, otizmin çevresel faktörlerle ilişkisini ölçen bir çalışma yürüttü. Günümüze kadar yapılan araştırmalara göre; hamilelik dönemindeki komplikasyonlar, viral enfeksiyonlar ve genetik bozukluklar otizmi tetikleyen faktörler arasında sıralanıyordu.

Hamilelik döneminde zirai ilaçların kullanıldığı tarım alanlarına yakın bölgelerde yaşayan kadınların çocuklarının otizme yakalanma olasılığı diğerlerine göre yüzde 60 oranında daha yüksek. Üstelik anne, hamileliğinin son 3 ayında tarım ilaçlarına maruz kalıyorsa bu oran iki katına çıkıyor.

ABD'li otizm uzmanı Dan Rossignol "Çalışmaya göre zirai ilaçlar otizmi tetikleyen en önemli faktörlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Denekler hamilelik öncesi, dönemi ve sonrasında da incelenmeli. Deneklerin çocukları da yakın takibe alınmalı. Bu da tabii ki zamanla olacak bir çalışma" ifadelerini kullandı. 970 gönüllü üzerinde yapılan deneyin detaylandırılması çalışmaları ve alt grupların incelenmesi ise sürüyor.

Sabah