23 Şevval 1440 | 26 Haziran 2019 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Teknoloji bağımlılığı Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Öğrencilere tatil tavsiyesi: Teknoloji yerine hayatı seçin
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), cuma günü başlayacak yaz tatili nedeniyle öğrenci ve velilere tavsiyelerde bulundu. Yoğun teknoloji yerine hayata dair gerçek ilişkilerin kurulmasını öneren bakanlık, aile içi iletişimin geliştirilmesinin önemine dikkat çekti.

Teknoloji bağımlılığı kişilik bozukluklarına yol açabilir
Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ali Arslan, teknoloji bağımlılığının kişilikte bozukluklar meydana getirebileceği uyarısında bulundu.

'Aileler çocukları felakete terkediyor'
Anne babaların çocuklarıyla ilgilenip onlarla vakit geçirmek yerine sundukları teknolojik imkanlarla oyalanmalarını sağlamalarının, çocukları teknoloji bağımlısı yaptığı belirtiliyor. Anne babasının ilgisinden yoksun kalarak bağımlı hale gelen çocukların içine kapanık ve psikolojik açıdan sorunlu büyüdüklerine dikkat çekiliyor.

Hem sanal hem gerçek kimliğimiz var
Teknoloji etrafımızı sardıkça ona olan bağımlılığımız da artıyor. Bu durum İstanbul’da yapılan bir konferansla masaya yatırıldı. Uzmanlar bu durumun artık küresel bir sorun olduğu görüşünde

Teknoloji gençleri yalnızlaştırıyor
Dr. Hakan Sezen, gelişen teknolojiye bağımlılığı her geçen gün artan gençlerin giderek yalnızlaştıklarını dile getirdi.

Cep telefonlulara özel yol!
Çin'in Çongçing kentinde cep telefonundan ayrılamayan, hatta yürürken bile ekrana bakmaktan kendisini alamayanlar için özel kaldırım uygulaması başlatıldı.

Bağcılar'da 'Teknoloji Bağımlılığı' semineri
Güçlü Sosyal Gelişim Derneği GÜÇLÜDER, Bağcılar'da “Teknoloji Bağımlılığı ve Diğer Bağımlılık Çeşitleri" üzerine bir seminer düzenliyor. "Kararında Teknoloji" temasıyla gerçekleştirilecek seminere konuşmacı olarak Bağcılar Yeşilay cemiyeti başkanı Mustafa Arslan katılacak.

'Bağımlılık haline gelen teknoloji tehlikeli'
Klinik Psikolog Mehmet Dinç, son yıllarda giderek artan ve bağımlılık haline dönüşen teknolojinin tehlikeli bir hal almaya başladığını söyledi. Dinç, bağımlılığı, kişinin kullandığı bir nesne veya yaptığı bir eylem üzerinde kontrolünü kaybetmesi ve onsuz bir yaşam sürememeye başlaması olarak açıkladı.

'Teknoloji diyeti' tatilde de bozulmasın
Uzmanlar, velilerin eğitim döneminde çocuklarının teknolojik aletleri kullanımını yasaklayarak, yarıyıl tatilinde ise sonsuz kullanım hakkı vermesinin sakıncalarına işaret ederek, kuralların dönemlere bağlı olarak değil, ihtiyaçlar doğrultusunda ve tutarsızlık gösterilmeden uygulanması gerektiği konusunda uyarıda bulunuyor.

'Teknoloji bağımlılığı çocuğu obez yapıyor'
Geleceğin en önemli sağlık problemlerinden biri olarak görülen obeziteye çocukluk çağlarında müdahale edilmesi gerektiğini belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Birsen Öztürk, “Çocukların yüzde 8.2'si obez. Obezite çocuklukta başlıyor, ayrıca teknoloji bağımlılığı da obez yapıyor" dedi.

'Teknoloji bağımlılığı bir halk sağlığı sorunu'
Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Sadrettin Pençe, teknoloji bağımlılığının, azalmış sosyal uyum, ilgisizlik, aile içi çatışma, sağlık problemleri gibi çok katmanlı bir halk sağlığı sorunu olabileceğini belirterek, "Bu konuda, farkındalık ve bilinçli kullanımın teşvik edilmesi gerekmektedir. Ülkemizde de 'teknoloji bağımlılığı' bilinci oluşmaya başlamıştır" dedi.

Teknoloji bağımlılığı çocukları hayattan koparıyor
Türkiye’de 14 yaş grubundaki çocukların yüzde 10’unun teknoloji bağımlısı olabileceği tahmin ediliyor. Yeşilay Başkanı Öztürk aileleri uyardı: Madde bağımlılığından farkı yok. Ağır depresyona neden olur.