17 Safer 1441 | 16 Ekim 2019 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

‘Teknoloji bağımlılığı’ had safhada

Son Güncelleme: 5 TEMMUZ 2019 - TSİ 11:05

Eğitim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Mehmet Barış Horzum, teknoloji bağımlılığı türlerinin birbirini tetiklediğini, oyun bağımlısı bireylerin aynı zamanda internet bağımlısı, televizyon bağımlısı, sosyal medya bağımlısı olduğunu söyledi.

Horzum şunları aktardı:

Teknoloji bağımlılığı, günümüzde, erişim kolaylığı, maliyetinin ucuzlaması ve bağımsız deneyimler sunabilmesi, görsel uyarılarının güçlü olması sebebiyle istismar noktasında madde kullanımından bile tehlikeli konuma gelebilecek noktada.

Bilimsel bir çalışmada, madde bağımlılığının son 5 yılda azaldığı tespit ediliyor. Bunun sebebini araştırdıklarında teknoloji bağımlığının aslında madde bağımlılığını maskelediğini, yaygınlaşarak, madde kullanımının yerine geçtiğini araştırmalar gösteriyor. Bireylerin madde bağımlılığından kurtulduktan sonra teknoloji bağımlılığına doğru yönlendiğini de görebiliyoruz. Problemleri çözmek yerine teknolojiye yönelmek ve başarılamayanları sanal dünyada elde etmek ciddi anlamda bir gösterge oluyor.

Türkiye'de oran % 28

Dünyadaki oranlara baktığımızda, 8 ile yüzde 18 arasında teknoloji ve oyun bağımlılığının değiştiğini görebiliyoruz. Ülkemizde bütün Türkiye’yi kapsayan teknoloji bağımlılığı, oyun bağımlılığı, internet bağımlılığıyla ilgili çalışmaların olmadığını görüyoruz ama çalışmalarda yüzde 20 ile 28’e kadar varan bir oran ortaya çıkıyor. Bu da bizim ülkemizde teknoloji bağımlılığının şu anda daha yaygın olduğunu gösteriyor.

Milliyet