16 Rebi'ül-ahir 1441 | 13 Aralık 2019 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

hacılar Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Mekke ve Medine hastaneleri hacıların hizmetinde
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın kutsal topraklarda 7 gün 24 saat ücretsiz olarak sunduğu sağlık hizmetleri hacı adaylarına sağlık hizmeti veriyor

Geceler ibadetle geçiriliyor
Mekke'ye gelen yüzbinlerce hacı adayı güneşten etkilenmemek için gece ibadetini tercih ediyor. Birçok hacı adayı hava sıcaklığının 25 dereceye kadar düştüğü geceleri Mescid-i Haram'a giderek sabaha kadar namaz kılıp Kabe'yi tavaf ediyor.

İlk hacı kafilesi yurda döndü
Kutsal topraklarda hac vazifelerini yerine getiren hacılar yurda dönmeye başladı. Duygu dolu anların yaşandığı havalimanında hacılar mutluluklarını, "Allah herkese nasip etsin." sözleriyle ifade etti. Türk Hava Yolları'na (THY) ait hacıları taşıyan ilk uçak, Atatürk Havalimanı'na saat 15.00'da indi.

Hacılar bu yıl daha rahat tavaf yapacak
Suudi Arabistan’da Kabe’yi (Harem) genişletme projesinin önemli bir aşaması olan tavaf alanını genişletme çalışmaları son hızla devam ediyor.

Hacılar ikinci gün de şeytan taşladı
Kutsal topraklardaki hacılar, hac görevlerini yerine getirmeye devam ediyor. Hacılar, bayramın ikinci gününde de şeytan taşladı.

Hacılar, Hz. Peygamber'e kucak açan şehirde
Kurban Bayramı'nın ardından kutsal topraklarda hac coşkusu sürerken, kutsal yolculuğa Mekke'den başlayan hacılar, Medine-i Münevvere'ye gelmeye başladı. Mekke'den Medine'ye gelen hacılar, öncelikle Hz. Muhammed s.a.v 'in hicret ettikten sonra inşa ettirdiği Mescid-i Nebevi'yi ziyaret ediyor.

Kutsal topraklarda dönüş öncesi alışveriş telaşı
Türk hacılar, konakladıkları her mahallede ve bütün otellerin yanında bulunan Türk Pazarları ile Mekke'de Kabe, Medine'de ise Mescid-i Nebevi'nin çevresindeki alışveriş merkezlerine adeta akın ediyor.

Hacıların gözdesi hurma ve zemzem suyu
Allah'ın evi Kabe'yi ziyaret, Arafat'ta vakfe durma, şeytanı taşlama ve traş olduktan sonra ihramdan çıkmanın ardından hacı olan milyonlarca Müslüman, Medine'de Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in (s.a.s.) kabrinin de bulunduğu Mescid-i Nebevî'de günlerini geçiriyor.

Hacılar veda tavafında
Kutsal topraklarda, hac ibadetini yerine getiren Müslümanlar, veda tavafı yapıyor. Cemerat’taki şeytan taşlama alanından döndükten sonra Kabe’ye giden bazı hacı adayları, veda tavafını yerine getirdi. Burada gözyaşı içerisinde dua eden hacılar, kutsal topraklardan ayrılacak olmanın hüznünü yaşadı.

Hacılar Peygamber'in şehri Medine'de
Hac farizasını yerine getiren ve Mekke'deki ziyaretlerini tamamlayan Müslümanlar, Hz. Muhammed'e kucak açan Medine'ye gelmeye başladı. Kurban Bayramı'nın ardından en yoğun günlerini yaşayan Medine-i Münevvere'ye kafileler halinde ulaşan hacılar, daha çok Peygamber Efendimiz'in hicretin ardından inşaatında bizzat çalıştığı Mescid-i Nebevi ve 10 bin civarında sahabinin mezarının bulunduğu Cennet-ül Baki'yi ziyaret ediyor.

Hacdan dönenlere ‘mers’ uyarısı!
Prof. Dr. Serhat Ünal, Suudi Arabistan’dan gelen bir kişinin MERS virüsünden hayatını kaybettiğini belirterek, Hacdan dönenlere de uyarıda bulundu.

Hacılar Medine'de
Hacı olan Müslümanlar, Medine-i Münevvere'ye geçerek Peygamber Efendimizin kabrini ziyaret ediyor.

Hacıların birinde bile MERS virüsü çıkmadı
Sağlık Bakanlığı Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürü Hüsem Hatipoğlu, önceki seneler de dahil bugüne kadar hastaneye yatan hiçbir hacıda MERS virüsüne rastlanmadığını, sadece Suudi Arabistan'da çalışan bir işçide virüsün tespit edildiğini bildirdi.

2 milyonu aşkın Müslüman hacı oldu
Kutsal topraklarda 2 milyonu aşkın Müslüman, hac farizasını yerine getirdi. Arafat ve Müzdelife'deki vakfe dualarının ardından Mina'ya oradan da Cemerat denilen "şeytan taşlama" alanına geçen Müslümanlar, "büyük şeytana" gece yarısından sonra 7 taş attı.

Hacılar, Medine'deki kutlu mekanları ziyaret ediyor
Hacılar, Suudi Arabistan'ın Mekke şehrinde hac görevlerini yerine getirdikten sonra geçtikleri Medine'de kutsal mekanları ziyaret ederek vakitlerini geçiriyor. Hacıların akın ettiği mekanların başında İslam Peygamberi Hz. Muhammed'in (sav.) kabrinin bulunduğu Mescid-i Nebevi geliyor.