16 Rebi'ül-ahir 1441 | 13 Aralık 2019 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Güncel

Ana Sayfa Haber Güncel

Hacılar, Hz. Peygamber'e kucak açan şehirde

Son Güncelleme: 21 EKİM 2013 - TSİ 09:32

Kurban Bayramı'nın ardından kutsal topraklarda hac coşkusu sürerken, kutsal yolculuğa Mekke'den başlayan hacılar, Medine-i Münevvere'ye gelmeye başladı. Mekke'den Medine'ye gelen hacılar, öncelikle Hz. Muhammed s.a.v 'in hicret ettikten sonra inşa ettirdiği Mescid-i Nebevi'yi ziyaret ediyor.

Mescid-i Nebevi'de Hz. Muhammed s.a.v'in kabrinin bulunduğu Hücre-i Saadet'i büyük bir tazimle selamlayan hacılar, Hz. Muhammed s.a.v'in kabri ile minberi arasında yer alan Ravza-i Mutahhara'da namaz kılmaya ve dua etmeye büyük önem veriyor. Ravza-i Mutahhara, "yer yüzünde cennetten bir yer" olarak ifade edildiğinden, buradaki yoğunluk dikkat çekiyor.

Mescid-i Nebevi'nin doğu kısmında yer alan ve yaklaşık 10 bin sahabenin kabrinin bulunduğu Cennet'ül Baki de mutlaka uğranan mekanlar arasında. Cennet'ül Baki'de, Hz. Osman, Hz. Muhammed s.a.v 'in amcası Hz. Abbas, halaları, kızları, eşleri, oğlu İbrahim, torunu Hz. Hasan'ın da kabirleri bulunuyor.

İslam tarihinin dönüm noktaları

İslam tarihi açısından büyük önem taşıyan Uhud ve Hendek savaşlarının yapıldığı yerler ile İslam'ın ilk mescidi Kuba ve kıble olarak Kabe'nin tayin edildiği Kıbleteyn Mescidi de hacıların görmek için can attığı ziyaret mekanları arasında yer alıyor. Medine'ye 5 kilometre uzaklıktaki Uhud Dağı'na giden hacılar, burada Hz. Muhammed s.a.v 'in amcası Hz. Hamza'nın da aralarında bulunduğu Uhud şehidi 70 sahabenin kabrini ziyaret ediyor. Uhud'da dönüm noktası olan Okçular Tepesi'ne çıkan hacılar, Uhud Savaşı'nın İslam ve Müslümanlar açısından önemini bir kez daha tefekkür etme fırsatı buluyor.

Millî Gazete