16 Rebi'ül-ahir 1441 | 13 Aralık 2019 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Mekke ve Medine hastaneleri hacıların hizmetinde

Son Güncelleme: 12 EKİM 2012 - TSİ 17:22

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın kutsal topraklarda 7 gün 24 saat ücretsiz olarak sunduğu sağlık hizmetleri hacı adaylarına sağlık hizmeti  veriyor
Diyanet İşleri Başkanlığı Mekke Hastanesi başhekiminin verdiği bilgilere göre sağlık hizmetleri çerçevesinde Mekke'de bir hastane, 13 sağlık ocağı ve 2 sağlık merkezi hacı adaylarının hizmetine sunuldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı'na ait, Mekke ve Medine'de hastane, sağlık ocağı ve sağlık merkezlerinde 1 başhekim, 5 başhekim yardımcısı, 1 başhemşire, 68 uzman doktor, 69 uzman pratisyen olmak üzere toplam 423 personel ve 11 ambulansla hacı adaylarına 7 gün 24 saat hizmet veriyor. Sağlık merkezlerine Türkiye'den getirilen 270 kalemden oluşan 3 tır dolusu ilaç tanı, teşhis ve tedavileri yapılan hacı adaylarına ücretsiz olarak veriliyor.
Mekke hastanesinde dahiliye, kulak- burun- boğaz (KBB), göz hastalıkları, göğüs hastalıkları, nöroloji, üroloji, psikiyatri, kadın doğum, kardiyoloji, genel cerrahi, enfeksiyon hastalıkları, cildiye, ortopedi, aile hekimliği, ultrason, diş ve acil polikliniği olmak üzere 17 poliklinikte hizmet veriliyor.

132 yataklı Mekke hastanesinde servis odalarının tamamı Sağlık Bakanlığı'nın standartlarına uygun olan nitelikli oda statüsünde kuruldu. Yatarak tedavi görmek durumunda olan hacı adayları, 2-3 kişilik, tuvalet ve banyolu odalarda sağlık hizmeti alıyor.