|

CANLI DİNLECANLI DİNLE

YKS Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
YKS'de sonuçlar yine 31 Temmuz’da açıklanacak
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Mahmut Özer, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) tarihi değişse de, sonuçlarının daha önce belirtildiği gibi 31 Temmuz’da açıklanacağını söyleyerek, “Biz biraz daha yorulacağız. Ancak, adayların daha fazla kafalarının karışmaması için bu tarihte sınavı açıklayacağız. Takvimde bir değişiklik yapmayı düşünmüyoruz” diye konuştu.

YKS giriş belgeleri erişime açıldı
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), 30 Haziran ve 1 Temmuz tarihlerinde düzenlenecek Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) giriş belgelerini erişime açtı.

YKS maratonu başlıyor
YKS'nin birinci oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) 30 Haziran Cumartesi, ikinci oturumu Alan Yeterlilik Testi (AYT) ile Yabancı Dil Testi (YDT) de 1 Temmuz Pazar gerçekleştirilecek.

YKS'nin detayları belli oldu
Lisans programlarına geçiş için aranan 180 baraj puanının, adayın birinci oturumla birlikte ikinci oturumdaki performansının da dikkate alınarak hesaplanmasına karar verildi.

'YKS ile konsept değişikliği yapılıyor'
YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, özel bir televizyon kanalında katıldığı programda Yükseköğretim Kurumları Sınavı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Sistemin ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi'nde (TYT) yapılan revizyona ilişkin Saraç, notu bilmeden ikinci oturuma girilmesine ilişkin eleştirileri anlamlı bulduklarını ifade etti.

YKS puan türleri açıklandı
Yükseköğretim Kurulu, Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) ile ilgili bu yıl hangi bölümün hangi puan türüne göre öğrenci kabul edeceğini gösteren listeyi yayımladı.

Üniversite sınavında ders ağırlıkları belli oldu
YÖK, üniversite sınavında tüm adayların gireceği ilk oturum olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve ikinci oturum olan Alan Yeterlilik Testi’ndeki (AYT) soruların, adayın YKS puanına yapacağı etkiyi açıkladı.

YKS başvuruları başladı
Bu yıl ilk kez gerçekleştirilecek Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) için başvurular bugün başladı. Sınavın detaylarının yer aldığı kılavuz dün yayımlanırken, sınav için son başvuru tarihi 22 Mart olarak belirlendi.

Yeniden ders zili
Yarıyıl tatilinin ardından yaklaşık 18 milyon öğrenci ile 1 milyonu aşkın öğretmen ders başı yaptı.

YKS'de kaç net yapılmalı?
Yaklaşık 2.5 milyon adayın katılacağı YKS’ye üç aydan az kaldı. Üniversite adayları, barajları geçmek için en az kaç net yapması gerektiğini merak ediyor. Uzmanlar, TYT’de 150’yi geçmek için 15, AYT’deki 180 barajı için de bunun yanında 20 net yapılması gerektiğini söylüyor.

Geç kalanlar sınava giremeyecek
Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) 15 ve 16 Haziran’da yapılacak. ÖSYM Başkanı Halis Aygün, 2019-YKS’ye girecek adaylar için sınavda dikkat edilmesi gerekenlere ilişkin hatırlatmaları içeren videoya yer verdi.

YKS'de sekiz aday 500 tam puan aldı
ÖSYM tarafından, YKS'de TYT ile Sayısal, Sözel, Eşit Ağırlık'tan 1'er, Yabancı Dil'den ise 5 birincinin çıktığı bildirildi.

YKS üzgünleri için diğer seçenekler
YÜKSEKÖĞRETİM Kurumları Sınavı’nın (YKS) açıklanmasının ardından başlayan tercih dönemi 29 Temmuz’da sona erdi.

YKS Soruları nasıl olacak?
2.5 milyon adayın yarışacağı 2020 Yükseköğretim Kurumları Sınavı YKS’de yine okuduğunu anlamaya yönelik soruların ağırlıklı olacağı açıklandı.