16 Rebi'ül-ahir 1441 | 13 Aralık 2019 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

YKS maratonu başlıyor

Son Güncelleme: 27 HAZİRAN 2018 - TSİ 10:23

YKS'nin birinci oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) 30 Haziran Cumartesi, ikinci oturumu Alan Yeterlilik Testi (AYT) ile Yabancı Dil Testi (YDT) de 1 Temmuz Pazar gerçekleştirilecek.

YKS'nin birinci oturumu TYT ve ikinci oturumu AYT adayları saat 10.00'dan sonra, YDT adayları saat 15.30'dan sonra sınav binalarına alınmayacak.

TYT'de Türkçe testinden 40, Sosyal Bilimler testinden 20, Temel Matematik testinden 40, Fen Bilimleri testinden 20 olmak üzere toplam 120 soru yöneltilecek.

AYT'de Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 testinden 40, Sosyal Bilimler-2 testinden 40, Matematik testinden 40, Fen Bilimleri testinden 40 soru, YDT'de ise 80 soru sorulacak.

YKS'de soru köklerine dikkat

AYT'deki soruların geçmiş yıllarda çıkan Lisans Yerleştirme Sınavları'ndaki (LYS) soru stillerine benzemesi bekleniyor. YKS'nin ilk oturumu olan TYT'de ise adayların muhakeme ve analiz yetenekleri ile okuma, anlama, kavrama ve dil hâkimiyeti ile temel matematiksel ilişkilerden yararlanmanın ölçülmesi amaçlanıyor. Sınavda öğrencileri en çok bilginin yorumlandığı "Hangisi değildir?" "Hangileri kesinlikle yanlıştır?", "Hangisi söylenemez?" tarzındaki sorular yanıltıyor. Hata yapmamak için soru köklerinin çok dikkatli okunması gerekiyor.

AA, Sabah