3 Cemaziyelahir 1441 | 28 Ocak 2020 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

YKS başvuruları başladı

Son Güncelleme: 1 MART 2018 - TSİ 09:54

Bu yıl ilk kez gerçekleştirilecek Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) için başvurular bugün başladı. Sınavın detaylarının yer aldığı kılavuz dün yayımlanırken, sınav için son başvuru tarihi 22 Mart olarak belirlendi.

Temel Yeterlilik Testi (TYT), Alan Yeterlilik Testi (AYT) ve Yabancı Dil Testi (YDT) sınav ücretleri 55’er TL olacak. Başvuru tarihlerini kaçıran adaylar ise oturum başına 75 TL ve aynı gün ödemek kaydıyla, 4 Nisan 2018’de de sınava başvurabilecek.

Adaylar sınavın 10.15’te başlayacak sabah oturumlarında saat 10.00’dan sonra; 15.45’te başlayacak öğleden sonra oturumunda ise saat 15.30’dan sonra sınav binalarına alınmayacak. Adaylar başvuru sırasında eksiksiz ve doğru doldurulmuş Aday Başvuru Formu, nüfus cüzdanı ya da pasaportunun aslı, engelli adaylar da sağlık raporunu götürmek zorunda olacak.

İnternet aracılığıyla bireysel başvuru ise 21 Mart 2018 tarihinde saat 23.59’da sona erecek. Başvuru bilgilerinin sisteme kaydının yapılması için başvuru ekranında, “Başvuru işlemi ÖSYM’ye bildirilmiştir” açıklamasının mutlaka görülmesi, sınav ücretinin yatırılması, aday başvuru kayıt bilgilerinin bir dökümünün yazıcıdan alınarak saklanması gerekecek. Sınav ücretleri, kılavuzdan belirtilen bankalara ya da internet üzerinden yapılacak bireysel başvurularda ÖSYM’nin internet sitesindeki, “e-işlemler” alanından kredi kartı ya da banka kartı ile yapılabilecek.

TYT zorunlu olacak

TYT, 23 Haziran Cumartesi günü 10.15’te yapılacak ve sınav 135 dakika sürecek. 24 Haziran Pazar günü yapılacak AYT de 10.15’te başlayacak ve 180 dakika sürecek. 120 dakikalık yabancı dil oturumu ise pazar günü 15.45’te başlayacak. Adaylar sınavın sabah oturumlarında saat 10.00’dan sonra; öğleden sonra oturumunda ise saat 15.30’dan sonra sınav binalarına alınmayacak.

Merkezi yerleştirme veya özel yetenek sınavıyla üniversitelere yerleşecek tüm adaylar TYT testine girmek zorunda olacak. Diğer oturumlara katılım ise isteğe bağlı olacak. Ama kim hangi oturuma girmek istiyorsa bunu aday başvuru formunda belirtmek zorunda olacak. Başvuru süresi içinde aday AYT testi için oturum ekleme çıkarması yapabilecek. İsteyen adaylar, geç başvuru gününde de oturum ekleyebilecekler.

Milliyet