17 Ramazan 1440 | 22 Mayıs 2019 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

barajlar doluluk oranı Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Barajlardaki doluluk oranı yüzde 50'nin altına düştü
Mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıklar ve havaların yağışsız geçmesi nedeniyle İstanbul'daki barajların su seviyesi, yüzde 50'nin altına gerileyerek yüzde 49,37 oldu.

Şubat: Sıcak ve kurak...
Hafta sonuna kadar hava sıcaklığı yurdun büyük bölümünde mevsim normallerinin 5-10 derece üzerinde seyredecek. İstanbul ve Ankara'da ise barajlarda su seviyesi düşmeye devam ediyor.

İstanbul ve Ankara'da barajların doluluk oranı yüzde 34
İstanbul'daki barajlarda doluluk yüzde 34,11, Ankara'da yüzde 34,58 ölçüldü. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ile belediyelerin su ve kanalizasyon idarelerinden derlenen bilgiye göre, İstanbul'daki barajlardan Ömerli yüzde 36,08, Pabuçdere yüzde 9,15, Sazlıdere yüzde 18,77 dolulukla hizmet veriyor.

Su israfı uyarısı
Orman ve Su işleri Bakanlığı, Türkiye’nin bir önceki yıla oranla % 9 oranında daha az yağış aldığını belirterek, İstanbul’da baraj doluluk oranının % 74.8, Ankara’da % 9.5, İzmir’de % 44.3 ve Bursa’da ise % 49.8 olduğunu açıkladı.

Yağışlar barajları doldurdu
İstanbul barajlarındaki doluluk oranı yüzde 80'lere ulaştı. İstanbul'da geçtiğimiz günlerde belirli aralıklarla etkili olan yağmur, barajların doluluk seviyesini de arttırdı.

Yağışlar barajları doldurdu
Ülke genelinde etkili olan yağmur, Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Eskişehir, Kütahya’daki barajlarda doluluk oranlarını yüzde 100’lere kadar çıkardı. Hem toprağın suya doyması hem de baraj doluluk oranlarının yükselmesi, kış aylarının yağışsız geçmesi nedeniyle ekim dönemine endişeli giren çiftçilerin yüzünü güldürdü.

Barajlarda doluluk azaldı
İstanbul’un su ihtiyacını karşılayan barajların doluluk oranı, son iki haftada yüzde 1,66 azalarak, yüzde 62,39’a geriledi. İSKİ verilerine göre, kente su sağlayan barajlardaki su hacmi yağışların olmaması nedeniyle azaldı.