2 Cemaziyelahir 1441 | 27 Ocak 2020 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

doğum izni Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Çalışma hayatına ilişkin düzenlemeler
Çalışma hayatında milyonlarca kişiyi ilgilendiren bir dizi düzenleme dün itibarıyla yürürlüğe girdi. İmalat ve bilişimin stratejik sektör olarak belirlendiği yeni nesil teşvik uygulamaları başladı.

Çalışan kadınlar için doğum izni artıyor
Kadın, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Çalışma Bakanlığı'nın birlikte hazırladığı çalışan annelerin hayatını kolaylaştırmaya yönelik paketin en önemli maddesi olan ücretli doğum izni süresinin 18 haftaya çıkması bekleniyor.

Esnek çalışmada yeni model
Meclis'e sunulacak 6 maddelik taslakta, doğum sonrası esnek çalışma konusunda Fransa modeli benimsendi. Pakette, doğum yapan kadına iş güvencesi, prim ve kreş desteği, esnek çalışma seçeneği, muayene izni ve evlilik teşviki yer alıyor.

Doğuma bağlı izinler iyileştirilecek
Türkiye'de doğuma bağlı faydalanılan analık, babalık, refakat izinleri ve ücretsiz izinler kadınların istihdamını azaltmayacak şekilde iyileştirilecek

Yeni aile paketinden, anneye izin ve yardım
"Ailenin ve Dinamik Nüfus yapısının Korunması" programı açıklandı. Programda annelere, babalara, evleneceklere, çocuklu ailelere ait bazı yeni düzenlemeler yer alıyor.

Torba yasa da doğum izni düzenlemesi geliyor
Plan Bütçe Komisyonu'nda kabul edilen torba yasa tasarısıyla, 3 yaşından küçük çocuğu evlat edinen çalışanlar da 6 aylık ücretsiz izin alabilecek

TBMM'den geçen yeni haklar
Doğum yapan memur ve işçilere yeni haklar getiren düzenlemeyi de içeren Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı.