|

CANLI DİNLECANLI DİNLE

öğrenci Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Başarı bir kap yemekte
Okullarda öğrencilere ücretsiz olarak sağlanacak bir öğün sıcak yemek, okul başarısına yapacağı katkının yanında öğrencilerin ruhsal ve fiziksel gelişimleri açısından da son derece yararlı.

Okul başarısı tek ölçüt değil
İlk ve ortaöğretim öğrencileri yarın tatile giriyor. 3 aya yakın sürecek tatilin keyfini çıkarmaya az zaman kaldı. Ancak, önce karneler alınacak. 17 milyon öğrencinin bazıları için cuma zor bir gün olacak. Zayıf notu olanlar stres yaşamaya başladı bile.

Her öğrenciye 1. sınıftan itibaren dosya
Milli Eğitim Bakanlığı, eğitim sistemini önümüzdeki 2-3 yıl içinde sil baştan değiştirecek yeni bir proje hazırlığı içine girdi.

Tıp'ta son sınıf öğrencilerine ücret ödenecek
TBMM Genel Kurulu'nda, bazı kanun ve KHK'larda değişiklik yapan ''torba teklifin'' 2. bölümünde yer alan maddeler kabul edildi. Teklifle, kamu kurum ve kuruluşlarına ait resmi yapıların, özürlülerin erişilebilirliğine uygun hale getirilmesi için verilen 7 yıllık süreyi, 8 yıla çıkaran maddeye, önergeyle yeni fıkralar eklendi.

Üniversite harçları kalkabilir
Yükseköğrenimde 'Öğrenci katkı payı' olarak geçen harçların kaldırılması için çalışma başlatıldı. 154 yüksek öğrenim kurumunda toplam 3 milyon 817 bin 86 öğrenci var.

66 ayda kayıt erteleme kararını kim verecek?
Minik öğrencilerin, bedenen ve ruhen bu dönemde okula başlayıp, başlayamayacağına nasıl karar verileceği konusundaki belirsizlik kafaları karıştırıyor.

Çalışan velilere iyi haber
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), e-okul sistemi üzerinden öğrencileri evine en yakın okula kaydetme uygulamasını, çalışan anne ve babalar için değiştirdi. Bakanlığın aldığı kararla, bu yıl ilk kez, anne ve baba çalışıyorsa, çocuklarını işyerlerine yakın bir okula kaydettirebilecekler.

2012-2013 eğitim öğretim yılı başladı
2012-2013 eğitim öğretim yılı başlarken, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer ’in açıklamalarına göre 66 ayı dolduran öğrencilerin yüzde 3’ü, rapor alarak anaokulunu tercih etti. İstanbul ’da da benzer bir oran var. İstanbul ’da bu yıl zorunlu olarak okula başlayacak 66 ay ve üstü çocuklardan yüzde 3’ü rapor aldı.

Öğrenciler barınma telaşında...
Yeni eğitim öğretim yılında 103'ü devlet, 65'i de vakıf üniversitesinden oluşan toplam 168 üniversiteye yaklaşık 3 milyon öğrenci yüksek öğretime başlayacak.

Yarıyıl tatiline bir hafta kaldı
17 milyon öğrenci ve 700 bin öğretmen, 25 Ocak cuma günü, 2012-2013 eğitim öğretim yılının ilk yarısını tamamlayacak

Uzmanlardan öğrencilere YGS uyarıları
Yaklaşık 2 milyon öğrenci, 24 Mart Pazar günü yapılacak olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS)'na girecek. Sınav öncesi öğrencilerde kaygı ile birlikte heyecanın ortaya çıkabileceğini ifade eden Psikiyatr Uzm. Dr. Alper Yılmaz, ailelerin bu noktada çocuklarına yardımcı olmalarını istedi.

17 milyon öğrenci yarın karne alacak
Öğrenciler, 180 iş günü ve yaklaşık 8 ay süren eğitim-öğretim yılının yorgunluğunu, 3 ay sürecek yaz tatilinde atacak.

Serviste güzergâh ve ücrete denetim
Servis Araçları Hizmet Yönetmeliği'nde yapılan değişiklikle servis güzergahı ve ücretine sıkı denetim geliyor

İlkokula adım atmanın maliyeti 575 lira
Bir öğrenci için, okul öncesi eğitimden ortaokulun sonuna kadarki eğitimi boyunca sadece okul ihtiyaçlarına ortalama 13 bin 342 TL harcama yapılıyor. İlkokula başlamanın maliyeti ise en düşük 575 lira.

100 binden fazla öğrenci af bekliyor
Üniversiteden herhangi bir sebeple ilişiği kesilen öğrencilerin sayısı son iki yılda 100 bini aştı. Üniversitelerine geri dönmek isteyen öğrenciler, yeni bir affın yolunu gözlüyor. Alternatif olarak da 25 Şubat 2011'den öncekileri kapsayan af kapsamında, sürenin uzatılmasını talep ediyor.