16 Rebi'ül-evvel 1441 | 13 Kasım 2019 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Başarı bir kap yemekte

Son Güncelleme: 8 ARALIK 2011 - TSİ 10:00

Okullarda öğrencilere ücretsiz olarak sağlanacak bir öğün sıcak yemek, okul başarısına yapacağı katkının yanında öğrencilerin ruhsal ve fiziksel gelişimleri açısından da son derece yararlı. 
Boğaziçi Üniversitesi Sosyal Politika Forumu’ndan Yrd. Doç. Dr. Ayşen Candaş ve ekibi tarafından “Devlet ilköğretim okullarında ücretsiz öğle yemeği sağlamak mümkün mü?” başlığıyla yapılan ve kitaplaştırılan araştırmada, çocukların eğitim yaşamlarına devam edebilmelerinin, öğrenmeyi sevmeleri ve derslerinde başarılı olabilmelerinin ancak içinden geldikleri sosyo-ekonomik ortamın eğitim hayatlarına yansımaması ile mümkün olduğu belirtildi.
1 Kasım 2010-1 Mayıs 2011 tarihlerini kapsayan araştırmada Türkiye’de her 4 çocuktan birinin yoksul olduğu, çocuk yoksulluğunun önüne geçilmesi gerektiğine dikkat çekildi. Araştırmada şu sonuçlara ulaşıldı:
“Okul günlerinde verilen sıcak öğle yemeği ile çocuğun toplam sıcak yemek tüketiminin yüzde 16’sının karşılanabileceği, bunun da yoksul bir ailenin çocuğu için yaptığı harcamanın yaklaşık yüzde 10’una tekabül ettiği hesaplanıyor.
Okul Yemeği Programı (OYP), okul devamsızlığı ve okul terkin azalmasında önemli rol oynuyor. OYP’ler beslenme bozukluklarının sonucunda ortaya çıkan kronik hastalıkların oluşumunu da engelliyor.”
CUMHURİYET