|

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hac ve Umre Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Gazzeliler kapıda mahsur
Ramazan'ın son günlerinde umreye gitmek isteyen Gazzeliler, Mısır'dan Refah sınır kapısının açılmasını talep etti.

Görevliler de kutsal topraklarda
Hac görevlerini yerine getirmek için dünyanın her yerinden şu ana kadar resmi olarak 614 bin 333 kişi kutsal topraklara ulaştı.

Umre ziyaretleri Ocak sonunda başlayacak
Hac dönemi sonunda genel temizlik ve umre hazırlık çalışmaları Ocak ayında tamamlanacak, ziyaretler Ocak sonunda başlayacak

Kabe'de genişletme çalışmalar başladı
Hac döneminin sona ermesi ve hacıların çoğunluğunun kutsal toprakları terk ederek evlerine dönmeye başlaması ile birlikte Kabe çevresindeki genişletme çalışmaları başladı.

Karneyi alan umreye koşuyor
Yarıyıl tatili, umre ziyaretlerinde büyük bir yoğunluk yaşanmasına yol açtı. Aylar öncesinden kontenjanlarını dolduran acente yetkililerine göre kutsal topraklar, yarıyıl tatili döneminde hac mevsimindeki kadar kalabalık olacak.

Hac kayıtları başladı
2013 hac kayıtları başvuruları 04 Şubat ile 22 Şubat 2013 tarihleri arasında il ve ilçe müftülüklerinin yanı sıra internet üzerinden yapılabilecek.

Hac için müftülüklere koştular
Türkiye genelinde 2013 yılı hac organizasyonu kayıtları dün başladı. Kayıt yaptırmak isteyen birçok vatandaş, ilk günden müftülüklere koştu. Vatandaşlar, 22 Şubat’a kadar ilgili bankalara 15 TL yatırıp, banka dekontu ve nüfus cüzdanı fotokopisi ile il ve ilçe müftülüklerine müracaat edebilecek. Ya da internet üzerinden hac.diyanet.gov.tr adresinden başvurusunu yapabilecek.

Umre ziyaretçilerinde rekor artış
Suudi Arabistan Hac Bakanı Bender Haccar, son 3 ayda 1.6 milyondan fazla Müslümanın umre için Suudi Arabistan'a geldiğini kaydetti.

Umre ziyaretleri en fazla 15 gün olacak
Mekke ve Medine’de devam eden inşaat çalışmaları nedeniyle yaşanan alan darlığı ve aşırı kalabalığı önlemek amacıyla Umre ziyareti 15 güne indirildi. Yetkililer, ülkeye ziyaretçi getiren şirketler için bir dizi tedbir alındığını ve aşırı kalabalık yaşanmaması için kontenjanın belli bir oranda tutulacağını bildirdi.

Kutsal topraklarda umre yoğunluğu
Suudi Arabistan'da Hac Bakanlığı'nın şu ana kadar 211 bin kişiye umre vizesi verdiği ve vize verilenlerden 12 bin kişinin kutsal topraklara geldiği bildirildi.Hac Bakanı Bender Haccar, yaptığı açıklamada, umre sezonunun bu ay başladığını ve Suudi Arabistan'ın...