5 Recep 1441 | 29 Şubat 2020 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Görevliler de kutsal topraklarda

Son Güncelleme: 10 EKİM 2012 - TSİ 10:30

Hac görevlerini yerine getirmek için dünyanın her yerinden şu ana kadar resmi olarak 614 bin 333 kişi kutsal topraklara ulaştı.
Suudi Arabistan hükümeti hacı adaylarının güvenliği için tüm hazırlıklarını sürdürüyor.  Eğitim amaçlı 6 milyon kitap, 12 milyon da Kur'an-ı Kerim hacı adaylarına dağıtılıyor. 
Hac ve Evkaf Bakanlığı şu ana kadar kara, deniz ve havayolu ile ülke topraklarına 614 bin 333 kişinin geldiğini ve çoğunluğunun Medine topraklarına indiğini belirterek, Hazreti Muhammed'in kabrinin bulunduğu Mescid-i Nebevi'yi ziyaretlerinden sonra hacı adayları otobüslerle ihrama girerek ilk umre için 500 kilometre mesafedeki Mekke'ye geçiyor.  Bu arada Hac güvenliği için İçişleri, Dışişleri, Hac ve Evkaf bakanlıkları ortak çalışırken, Sivil Savunma'nın bu sene sürekli havada 19 helikopterle güvenlik hizmeti vereceği açıklandı.
Helikopterler hacı adaylarının hizmetinde
Hava Kuvvetleri komutanlarından Tüm General Muhammed Eid Al Harbi, 360 kişilik ekibin 19 helikopterle tüm Mekke bölgesinde 24 saat boyunca çalışacaklarını duyurdu. En son teknolojiyle donatılan S-92 Schweizer ve S-434 helikopterlerin kameraları ile havadan güvenliği sağlayacak ve güvenlik merkezine görüntülü olarak raporlarını geçecek. Aynı helikopterler çeşitli bölgelerde konuşlanarak olası olaylara anında müdahale edecek, hastaları en yakın belirlenen hastanelere sağlık ekiplerine ulaştıracak. Tüm General Muhammed Eid Al Harbi, ekiplerinin günler öncesinden özel güvenlik kurslarına katıldıklarını ve eğitim aldıklarını da haber verdi.
32 dilde 6 milyon kitap

Hac ve Evkaf Bakanlığı da Hac dönemi öncesinden çalışmalarına başladığı duyurulurken Mekke ve Medine'de caddeler, sokaklar üzerinde elektronik tabelalar aracılığı ile bilgilendirici görsel videolar hazırlandığı bildirdi. Bakanlık İslami Eğitim Komitesi Başkanı Talal Al Aqeel, 32 dilde 6 milyon kitap ve 12 milyon Kur'an-ı Kerim dağıtılmaya başlandığını kaydetti. Hac boyunca Suudi Arabistan resmi ve uydu kanallarının yanısıra 90 uydu yayını yapan çeşitli uluslararası kanallardan da sürekli yayın yapılabilecek. Kutsal topraklara ayak basan her bir hacı adayına Kur'an-ı Kerim, tanıtım kitapları, broşür ve eğitici CD'ler ücretsi dağıtılırken, hacı adaylarının kendi dillerindeki eğitici kitaplar ile sünnet çerçevesinde daha rahat Hac vazifelerini yerine getirmeleri amaçlanıyor.