9 Zilka'de 1439 | 23 Temmuz 2018 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Obez çocuklar Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Obez çocukların kalbi tehlikede
Obez çocukların kalplerinin ilkokul çağlarından itibaren tehlike altında olduğu açıklandı. Kalp hastalıkları, normal koşullarda, orta yaşlardan sonra kendisini gösteren bir rahatsızlık olarak biliniyor.

Velilere obez çocuk takibi bilgilendirmesi
Milli Eğitim Bakanlığı, çocukluk çağı obezitesinin artması nedeniyle çalışma başlattı. Kilolu ya da obez çocuğun velisine, bilgilendirme sisteminden veriler gönderilip, önerilerde bulunulacak. Yeterli olmazsa çocuk, gerekirse de aile, hekime yönlendirilecek.

Obez çocuğa, ‘kilo verebilirsin’ deyin
Obez çocuğun uygulanan tedaviye erken ve olumlu yanıt verebilmesi için 'İstersen kilo verebilirsin' gibi olumlu cümlelerle motive edip, psikolojik olarak kilo verebileceğine inandırılması gerektiği bildirildi

İlköğretim çocuklarının yüzde 12'si obez çıktı
Türkiye'de 7-12 yaş aralığındaki öğrencilerin fiziksel aktivite algısını, alışkanlığını ve düzeyini belirlemek amacıyla yapılan "İlköğretim Öğrencileri Fiziksel Aktivite Araştırması" tamamlandı.

Obez çocuklarda artış endişesi
Yapılan yeni araştırma, son 40 yılda çocuk ve gençlerde obezitenin 10 kat arttığını ortaya koydu. 1975 yılından bu yana tüm dünyadaki obezite trendleri incelendi. Buna göre, dünya genelinde 124 milyon kız ve erkek çocuğunun fazla kilosu bulunuyor.

Aşırı kilo zekadan çalıyor
Obezitenin özellikle çocukluk döneminde düzensiz, kalorili beslenme ve hareketsizlik nedeniyle arttığını belirten Doç. Dr. Mehmet Emre Taşçılar, obezitenin çocukların yalnızca beden sağlığını değil, zihin sağlığını da tehdit ettiğini bildirdi.

Obez çocuklarda alerji riski daha fazla
Prof. Dr. Ayşen Bingöl, obez çocuklarda astım ve alerji riskinin yüzde 25 oranında artış gösterdiğini söyledi.

'Teknoloji bağımlılığı çocuğu obez yapıyor'
Geleceğin en önemli sağlık problemlerinden biri olarak görülen obeziteye çocukluk çağlarında müdahale edilmesi gerektiğini belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Birsen Öztürk, “Çocukların yüzde 8.2'si obez. Obezite çocuklukta başlıyor, ayrıca teknoloji bağımlılığı da obez yapıyor" dedi.