9 Zilka'de 1439 | 23 Temmuz 2018 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Obez çocukların kalbi tehlikede

Son Güncelleme: 25 TEMMUZ 2012 - TSİ 10:21

Obez çocukların kalplerinin ilkokul çağlarından itibaren tehlike altında olduğu açıklandı. Kalp hastalıkları, normal koşullarda, orta yaşlardan sonra kendisini gösteren bir rahatsızlık olarak biliniyor.

Ne var ki Hollanda'da yapılan araştırma, yaşları 2 ile 12 arasında değişen çocukların da bu sorunu yaşayabileceklerini belirledi.

307 çocuk arasında yapılan araştırmada izlenen grup üyelerinin üçte ikisinde yüksek kalp basıncı belirledi.

Obezite, dünya genelinde tırmanan bir sorun olarak beliriyor ve giderek daha çok sayıda insana daha genç yaşta obezite tanısı konuluyor.

Vücut Kütle Endeksi 20,5'in üzerinde olan iki buçuk yaşındaki çocuklar obez olarak kabul ediliyor.

Bu oran 18 yaşına gelindiğinde 35'e çıkarsa, o zaman aşırı obez tanımlaması yapılıyor.

VU Üniversitesi Tıp Araştırmaları Merkezi'ndeki araştırmacılar, Hollanda Çocuk Hastalıklarını İzleme Birimi'nin 2005-2007 yılları arasında topladığı verileri inceledi.

Araştırmacılar, aşırı obez kabul kabul edilen çocuklardaki kalp hastalıklarını inceledi.

Çalışma sonucunda hazırlanan raporda "12 yaşın altındaki grubun, yüzde 62 gibi çarpıcı seviyedeki bir kısmının hali hazırda kalp ve damar sorunları geliştirdikleri belirlendi" denildi.

İncelenen grubun yarısından fazlasının kan basınçlarının normalden yüksek seyrettiği; iyi kolesterol düzeyinin düşük ve kan şekeri seviyesinin yüksek olduğu belirlendi. Kan şekeri sonuçları şeker hastalığının Tip 2 olarak bilinen ağırlığına işaret ediyor.

BBC