17 Rebi'ül-ahir 1441 | 14 Aralık 2019 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Medine Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Hacı sayısı bu yıl yüzde 5 arttı
Bu yıl hac vazifesini gerçekleştirmek için Suudi Arabistan'ın Mekke kentine gelen ziyaretçi sayısının geçen yıla kıyasla yüzde 5 arttığı kaydedildi.

Kutsal Topraklardan Türk Müteahhitlere Çağrı
Hac ve umreye gidenlerin sayısındaki hızlı artışı dikkate alan Suudi Arabistan, Medine'nin doğusuna içinde konut, ticari alanlar, üniversite ve müzelerin olduğu 120 bin kişinin yaşayabileceği dev bir şehir kuruyor.

Medine'de iftar coşkusu
Kutsal topraklar Mekke ve Medine dünyanın her yerinden gelen Müslümanlar ile dolup taşarken, Peygamber Efendimizin kabrinin bulunduğu Mescid-i Nebevi'de iftar sofralarında büyük heyecan yaşanıyor. Dünyanın bir çok ülkesinden gelen yüzbinlerce kişinin iftarını açtığı Mescid-i Nebevi'de, akşam saatlerinde yer bulmak zorlaştığı için avludaki dev çadırların altında sofralar hazırlanırken yaşanan koşuşturma dikkati çekiyor.

Hacılar, Hz. Peygamber'e kucak açan şehirde
Kurban Bayramı'nın ardından kutsal topraklarda hac coşkusu sürerken, kutsal yolculuğa Mekke'den başlayan hacılar, Medine-i Münevvere'ye gelmeye başladı. Mekke'den Medine'ye gelen hacılar, öncelikle Hz. Muhammed s.a.v 'in hicret ettikten sonra inşa ettirdiği Mescid-i Nebevi'yi ziyaret ediyor.

Medine’de aşırı yağış
Birçok mahallede yollar ulaşıma kapandı. Medine’de önceki gün öğleden sonra başlayan aşırı yağışlar hayatı olumsuz etkiliyor. Suudi Arabistan Haber Ajansı SPA’nın haberine göre, Medine’nin kenar mahallelerindeki bazı dereler yağan yağmurlar nedeniyle taştı.

Hacılar Peygamber'in şehri Medine'de
Hac farizasını yerine getiren ve Mekke'deki ziyaretlerini tamamlayan Müslümanlar, Hz. Muhammed'e kucak açan Medine'ye gelmeye başladı. Kurban Bayramı'nın ardından en yoğun günlerini yaşayan Medine-i Münevvere'ye kafileler halinde ulaşan hacılar, daha çok Peygamber Efendimiz'in hicretin ardından inşaatında bizzat çalıştığı Mescid-i Nebevi ve 10 bin civarında sahabinin mezarının bulunduğu Cennet-ül Baki'yi ziyaret ediyor.

Haremeyn sergisi İstanbul'da
98 fotoğrafın yer aldığı "Osmanlı Döneminde Mekke ve Medine" sergisi, cuma günü Taksim Metrosu Sanat Galerisi'nde ziyarete açılacak

Medine'ye 'turistik kent' muamelesi
İslam dünyasının ikinci mübarek şehri olarak bilinen Medine İslam İşbirliği Teşkilatı tarafından "turistik" bir kent olarak nitelendirilerek "2017 İslam aleminin turizm başkenti" seçildi.

İlk hac kafilesi Suudi Arabistan'a ulaştı
Hac ibadetini yerine getirmek isteyen hacı adaylarını taşıyan ilk uçak Suudi Arabistan'ın Medine kentine ulaştı.