|

CANLI DİNLECANLI DİNLE

kıdem tazminatı Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Bir ay çalışanlar kıdem tazminatı alabilecek
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, çalışanın en önemli sorunlarından biri olan kıdem tazminatı yla ilgili düzenlemede sona yaklaşıldığını açıkladı.

Kıdemde son viraj!
Kıdem tazminatı fon sisteminde sona gelindi. Tazminat için 1 yılı doldurma şartı kaldırılırken istifa edene de tazminat verilmesi planlanıyor. Ayrıca biriken primler de fon tarafından yönetilecek.

Yeni kıdem tazminatı sistemi
Kıdem tazminatı için öngörülen fon sistemi bir süredir tartışılırken, yeni sistemin detayları da ortaya çıkmaya başladı. İşte yeni kıdem tazminatı sistemi ve bu sistemin avantajları, dezavantajları:

Kıdem tazminatında 'geçiş' sıkıntısı
Kıdem tazminatının fona dönüştürülmesine yönelik hazırlanan taslakta, mevcut düzenlemeden yeni uygulamaya geçiş sırasında kişilerin tabi olacağı esaslara yönelik çözüm üretilmeye çalışılıyor. Hazırlanan taslaklarda, yasanın yürürlük tarihinden sonra işe girecek herkes için fon modeli geçerli olacak.

Kıdem tazminatında yeni sisteme geçiş imkanı
Türkiye'de sürdürülmesi oldukça zor olan bir kıdem tazminatı sistemi bulunuyor. Resmi rakamlara göre çalışanların üçte ikisi işten ayrıldıklarında hakkı olan tazminatı alamıyor. Alanların bir kısmı ise mahkemelerde uğraş veriyor.

Memur zammı için son tarih
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, memur maaşlarıyla ilgili yeni bir açıklama yaparak, zamlı maaşların en geç verileceği tarihi açıkladı

Taşeron işçiler için yeni düzenleme
Hazırlanan yeni tasarıya göre taşeron işçinin maaşını geciktiren patrona yeni iş verilmeyecek. Bu işçilerin tazminatlarında ise ‘aylık’ sisteme geçilecek.

Yargıtay'dan işçi lehine Kıdem Tazminatı kararı
Yargıtay'dan Kıdem Tazminatı KararıYargıtay, işçinin iş sözleşmesini feshetmesinin hayatın akışına aykırı buldu. Yargıtay, kıdemli çalışanın istifasının doğal olmadığına ve işçiye kıdem ve ihbar tazminatı ödenmesine hükmetti...

Kıdem tazminatında uzlaşma arayışı sürüyor
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, işçi ve işveren konfederasyonları ile kıdem tazminatının emeklilik fonuna dönüştürülmesi için görüşme yapıldı. Kıdem tazminatı konusunda sosyal taraflar pozisyonlarını koruyor.

Kıdemde görüşmeler sürecek
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, kıdem tazminatı ile ilgili düzenlemenin Bakanlar Kurulu’nda ele alındığını ifade ederek, “Şu anda olgunlaşma aşamasındadır. İlgili tarafların görüşleri alınarak adım atılacak” dedi.

Kıdem tazminatı sistemi yeniden düzenleniyor
Milyonlarca çalışanı ilgilendiren kıdem tazminatı sistemi 10 ayak üzerine oturtulacak. Sistemin önemli ayaklarını oluşturacak 10 başlık ise şu şekilde...

Asgari ücret artışı birçok kalemde değişikliği getirdi
2019 yılı asgari ücret brüt 2.558,4 liraya, net de 2.020,91 liraya yükseldi. Yaklaşık 7 milyon çalışanı ilgilendiren asgari ücret sadece aylık maaş anlamına gelmiyor. Asgari ücretle birlikte işsizlik maaşından genel sağlık sigortasına ödenecek primlere, askerlik ve doğum borçlanmasından asgari geçin indirimine, sosyal güvenlik prim cezalarından 65 yaş aylığına kadar değişti.

Kıdemden kesilen vergiye iade
Meclis’te kabul edilen torba kanun ile kıdem tazminatından gelir vergisi kesilen işçiler, mahkemeye gitmeksizin vergi iadesi alacak.

Kıdem tazminatındaki kesinti iade edilecek
Gelir Vergisi paketi yürürlüğe girdi. Buna göre, kıdem tazminatındaki gelir vergisi kesintisi iade edilecek. 27 Mart 2018'den önce işten ayrılanlara karşılıklı sonlandırma sözleşmesi kapsamında yasal haklarına ek olarak ödenen tazminatlar, iş kaybı, iş sonu tazminatları gibi çeşitli adlar altında yapılan ödemeler ve yardımlardan yapılan gelir vergisi kesintisinin iadesi sağlanacak.

Çalışma hayatının gündemi, kıdem tazminatı
Kıdem tazminatı, yeni sisteme geçilmesi, işçilerin hak kaybı olmaması, işverenlerin ise maliyetlerinin düşürülmesi denklemiyle çalışma hayatının değişmeyen gündemi olmaya devam ediyor. Yeni Ekonomi Programı'nda da yer alan kıdem tazminatı, yaklaşık 14 milyon sigortalı çalışan ile binlerce işvereni doğrudan ilgilendiriyor.