19 Safer 1441 | 18 Ekim 2019 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

kıdem tazminatı Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Bir ay çalışanlar kıdem tazminatı alabilecek
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, çalışanın en önemli sorunlarından biri olan kıdem tazminatı yla ilgili düzenlemede sona yaklaşıldığını açıkladı.

Kıdemde son viraj!
Kıdem tazminatı fon sisteminde sona gelindi. Tazminat için 1 yılı doldurma şartı kaldırılırken istifa edene de tazminat verilmesi planlanıyor. Ayrıca biriken primler de fon tarafından yönetilecek.

Yeni kıdem tazminatı sistemi
Kıdem tazminatı için öngörülen fon sistemi bir süredir tartışılırken, yeni sistemin detayları da ortaya çıkmaya başladı. İşte yeni kıdem tazminatı sistemi ve bu sistemin avantajları, dezavantajları:

Kıdem tazminatında 'geçiş' sıkıntısı
Kıdem tazminatının fona dönüştürülmesine yönelik hazırlanan taslakta, mevcut düzenlemeden yeni uygulamaya geçiş sırasında kişilerin tabi olacağı esaslara yönelik çözüm üretilmeye çalışılıyor. Hazırlanan taslaklarda, yasanın yürürlük tarihinden sonra işe girecek herkes için fon modeli geçerli olacak.

Memur zammı için son tarih
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, memur maaşlarıyla ilgili yeni bir açıklama yaparak, zamlı maaşların en geç verileceği tarihi açıkladı

Taşeron işçiler için yeni düzenleme
Hazırlanan yeni tasarıya göre taşeron işçinin maaşını geciktiren patrona yeni iş verilmeyecek. Bu işçilerin tazminatlarında ise ‘aylık’ sisteme geçilecek.

Yargıtay'dan işçi lehine Kıdem Tazminatı kararı
Yargıtay'dan Kıdem Tazminatı KararıYargıtay, işçinin iş sözleşmesini feshetmesinin hayatın akışına aykırı buldu. Yargıtay, kıdemli çalışanın istifasının doğal olmadığına ve işçiye kıdem ve ihbar tazminatı ödenmesine hükmetti...

Kıdem tazminatında yeni sisteme geçiş imkanı
Türkiye'de sürdürülmesi oldukça zor olan bir kıdem tazminatı sistemi bulunuyor. Resmi rakamlara göre çalışanların üçte ikisi işten ayrıldıklarında hakkı olan tazminatı alamıyor. Alanların bir kısmı ise mahkemelerde uğraş veriyor.

Kıdemde görüşmeler sürecek
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, kıdem tazminatı ile ilgili düzenlemenin Bakanlar Kurulu’nda ele alındığını ifade ederek, “Şu anda olgunlaşma aşamasındadır. İlgili tarafların görüşleri alınarak adım atılacak” dedi.

Kıdem tazminatı sistemi yeniden düzenleniyor
Milyonlarca çalışanı ilgilendiren kıdem tazminatı sistemi 10 ayak üzerine oturtulacak. Sistemin önemli ayaklarını oluşturacak 10 başlık ise şu şekilde...

Asgari ücret artışı birçok kalemde değişikliği getirdi
2019 yılı asgari ücret brüt 2.558,4 liraya, net de 2.020,91 liraya yükseldi. Yaklaşık 7 milyon çalışanı ilgilendiren asgari ücret sadece aylık maaş anlamına gelmiyor. Asgari ücretle birlikte işsizlik maaşından genel sağlık sigortasına ödenecek primlere, askerlik ve doğum borçlanmasından asgari geçin indirimine, sosyal güvenlik prim cezalarından 65 yaş aylığına kadar değişti.

Çalışma hayatının gündemi, kıdem tazminatı
Kıdem tazminatı, yeni sisteme geçilmesi, işçilerin hak kaybı olmaması, işverenlerin ise maliyetlerinin düşürülmesi denklemiyle çalışma hayatının değişmeyen gündemi olmaya devam ediyor. Yeni Ekonomi Programı'nda da yer alan kıdem tazminatı, yaklaşık 14 milyon sigortalı çalışan ile binlerce işvereni doğrudan ilgilendiriyor.

Kıdem tazminatında uzlaşma arayışı sürüyor
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, işçi ve işveren konfederasyonları ile kıdem tazminatının emeklilik fonuna dönüştürülmesi için görüşme yapıldı. Kıdem tazminatı konusunda sosyal taraflar pozisyonlarını koruyor.

Kıdemi ödemeyen patrona teşvik verilmeyecek
Kıdem tazminatı için hükümetin son önerisinde, kıdem hesabına ödeme yapmayan patrona teşvik yasağı var. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik tarafından taraflara sunulan metne göre, kıdem tazminatı için işçiler adına yatırılan para, bireysel emeklilik sisteminde birikecek.

'Esnekleşme' paketinde ilerleme yok
Kıdem tazminatı, uzaktan çalışma modellerinin geliştirilmesi, taşeronluk sisteminin iyileştirilmesi ve özel istihdam büroları bünyesindeki işçilerin başka işyerlerinde çalıştırılmasını içeren "esnekleşme" paketinde ilerleme sağlanamıyor