17 Zilhicce 1440 | 18 Ağustos 2019 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

kıdem tazminatı Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Bir ay çalışanlar kıdem tazminatı alabilecek
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, çalışanın en önemli sorunlarından biri olan kıdem tazminatı yla ilgili düzenlemede sona yaklaşıldığını açıkladı.

Kıdemde son viraj!
Kıdem tazminatı fon sisteminde sona gelindi. Tazminat için 1 yılı doldurma şartı kaldırılırken istifa edene de tazminat verilmesi planlanıyor. Ayrıca biriken primler de fon tarafından yönetilecek.

Yeni kıdem tazminatı sistemi
Kıdem tazminatı için öngörülen fon sistemi bir süredir tartışılırken, yeni sistemin detayları da ortaya çıkmaya başladı. İşte yeni kıdem tazminatı sistemi ve bu sistemin avantajları, dezavantajları:

Memur zammı için son tarih
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, memur maaşlarıyla ilgili yeni bir açıklama yaparak, zamlı maaşların en geç verileceği tarihi açıkladı

Yargıtay'dan işçi lehine Kıdem Tazminatı kararı
Yargıtay'dan Kıdem Tazminatı KararıYargıtay, işçinin iş sözleşmesini feshetmesinin hayatın akışına aykırı buldu. Yargıtay, kıdemli çalışanın istifasının doğal olmadığına ve işçiye kıdem ve ihbar tazminatı ödenmesine hükmetti...

Kıdem tazminatında 'geçiş' sıkıntısı
Kıdem tazminatının fona dönüştürülmesine yönelik hazırlanan taslakta, mevcut düzenlemeden yeni uygulamaya geçiş sırasında kişilerin tabi olacağı esaslara yönelik çözüm üretilmeye çalışılıyor. Hazırlanan taslaklarda, yasanın yürürlük tarihinden sonra işe girecek herkes için fon modeli geçerli olacak.

Kıdem tazminatında yeni sisteme geçiş imkanı
Türkiye'de sürdürülmesi oldukça zor olan bir kıdem tazminatı sistemi bulunuyor. Resmi rakamlara göre çalışanların üçte ikisi işten ayrıldıklarında hakkı olan tazminatı alamıyor. Alanların bir kısmı ise mahkemelerde uğraş veriyor.

Kıdemde görüşmeler sürecek
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, kıdem tazminatı ile ilgili düzenlemenin Bakanlar Kurulu’nda ele alındığını ifade ederek, “Şu anda olgunlaşma aşamasındadır. İlgili tarafların görüşleri alınarak adım atılacak” dedi.

Çalışma hayatının gündemi, kıdem tazminatı
Kıdem tazminatı, yeni sisteme geçilmesi, işçilerin hak kaybı olmaması, işverenlerin ise maliyetlerinin düşürülmesi denklemiyle çalışma hayatının değişmeyen gündemi olmaya devam ediyor. Yeni Ekonomi Programı'nda da yer alan kıdem tazminatı, yaklaşık 14 milyon sigortalı çalışan ile binlerce işvereni doğrudan ilgilendiriyor.

Taşeron işçiler için yeni düzenleme
Hazırlanan yeni tasarıya göre taşeron işçinin maaşını geciktiren patrona yeni iş verilmeyecek. Bu işçilerin tazminatlarında ise ‘aylık’ sisteme geçilecek.

Kıdem tazminatında uzlaşma arayışı sürüyor
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, işçi ve işveren konfederasyonları ile kıdem tazminatının emeklilik fonuna dönüştürülmesi için görüşme yapıldı. Kıdem tazminatı konusunda sosyal taraflar pozisyonlarını koruyor.

Kıdemi ödemeyen patrona teşvik verilmeyecek
Kıdem tazminatı için hükümetin son önerisinde, kıdem hesabına ödeme yapmayan patrona teşvik yasağı var. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik tarafından taraflara sunulan metne göre, kıdem tazminatı için işçiler adına yatırılan para, bireysel emeklilik sisteminde birikecek.

'Esnekleşme' paketinde ilerleme yok
Kıdem tazminatı, uzaktan çalışma modellerinin geliştirilmesi, taşeronluk sisteminin iyileştirilmesi ve özel istihdam büroları bünyesindeki işçilerin başka işyerlerinde çalıştırılmasını içeren "esnekleşme" paketinde ilerleme sağlanamıyor

Uzlaşma yoksa fon rafa kalkar
Çalışma Bakanı Faruk Çelik, Kıdem Tazminatı Fonu konusunda son bir toplantı yapacaklarını belirterek "Uzlaşma olmazsa rafa kalkar" dedi. Çelik, Kıdem Tazminatı Fonu'na ilişkin tartışmaya noktayı koydu.

Yeni kıdem tazminatı nasıl olacak?
Seçime kadar yasalaştırılması hedeflenen kıdem tazminatı konusunda henüz hazırlanmış bir tasarı bulunmuyor. Ancak daha önce gündeme gelen plana göre, işçi ile işveren arasındaki esas anlaşmazlık, özellikle kesinti oranında yaşanmıştı.