19 Safer 1441 | 18 Ekim 2019 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Kıdemde son viraj!

Son Güncelleme: 9 TEMMUZ 2012 - TSİ 10:34

Kıdem tazminatı fon sisteminde sona gelindi. Tazminat için 1 yılı doldurma şartı kaldırılırken istifa edene de tazminat verilmesi planlanıyor. Ayrıca biriken primler de fon tarafından yönetilecek.

Ekonomi yönetiminin üzerinde çalıştığı kıdem tazminatı fon sistemine geçiş çalışmasında sona gelindi. Bugün çalışanların sadece yüzde 10'u kıdem tazminatı alırken, yeni sistem herkesi kapsayacak. Doğum, istifa, tayin, sınav kazanma, memurluğa girme gibi nedenlerle işten ayrılanların hak kaybı son bulacak. İşyeri iflas edenden bir gün sigortalı çalışana kadar herkes kıdem tazminatı alabilecek. Yaklaşık 17 milyon çalışanın merakla beklediği yeni kıdem tazminatı sisteminin ayrıntıları şöyle:

* Hak kaybı olmayacak: Yeni sistemle bugüne kadar kazanılan haklar korunuyor. Kazanılan kıdem süreleri için eski sisteme göre tazminat verilecek.

* Bir gün çalışanada tazminat: Kıdem tazminatı almak için 1 yılı doldurma şartı kaldırılıyor. İşçi bir gün çalışsa bile kıdem hakkı doğuyor.

* İstifa edene tazminat: Mevcut uygulamada haklı bir gerekçesi olmadan istifa edenler tazminat alamıyor. Yeni sistemle istifa eden de kıdem tazminatından yararlanabilecek.

* İşçiden kesşnti olmayacak: Kıdem tazminatı işveren tarafından ödenecek. Prim yükü çalışana yansıtılmayacak.

* Brüt kazanç üzerinden: Kıdem tazminatı, işçinin prime esas aylık brüt kazancının yüzde 4'ü üzerinden kıdem primi olarak kesilecek.

Devlet güvencesi verilecek: Fon'da toplanacak paralara dolaylı olarak devlet güvencesi verilecek.

Sabah