6 Rebi'ül-ahir 1440 | 14 Aralık 2018 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Kıbrıs müzakereleri Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Temsilci 'tamam' derse mayıs ayında konferans
BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon'un KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas ile New York'un Greentree çiftliğinde yaptığı 5. üçlü görüşme sona erdi. BM'ye yakın bazı kaynaklar New York'un Long Island bölgesindeki Manhasset kasabasında bulunan Greentree'deki görüşmenin Genel Sekreter'in iki liderle yaptığı son üçlü görüşme olduğunu öne sürdü.

Rum tarafı ertelemeye çalışıyor
KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un da Rum tarafının isteksizliğini, anlaşmama yönünde zamanı oynayan hareketler içinde olduğunu tespit ettiğini bildirdi. Eroğlu, New York'taki Greentree görüşmelerinin tamamlanmasının ardından beraberindeki heyetle birlikte THY'ye ait uçakla Türkiye'ye geldi.

Kıbrıs’ta müzakereler sürüyor
Yarım asırdan fazla süregelen Kıbrıs sorununun çözümü için Kıbrıs Türk ve Rum liderler yine biraraya geliyor. Bugün İsviçre'nin dağlarında görüşecek olan Mustafa Akıncı ile Nikos Anastasiades, geçtiğimiz yılın sonunda İsviçre'nin Mont Pelerin Dağı'nda yapılan ancak yarım kalan çözüm müzakerelerini yeniden başlatacaklar.

Dışişleri'nden ruhsat uyarısı
Türkiye, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin (GKRY) sözde münhasır ekonomik bölgesinde yeni bir uluslararası hidrokarbon arama ruhsat ihalesine çıkmasına sert tepki gösterdi. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılana açıklamada, "Rumların tüm uyarılara rağmen attığı bu sorumsuz, tahrikkar ve tek yanlı adımı protesto ediyoruz." denildi.

'Çözüm olmazsa barış müzakereleri donar'
KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Ada'da Eylül 2008'de başlayan müzakerelerin sonuca ulaşması için zamanın daraldığını ve Rumların AB dönem başkanlığını üstleneceği 1 Temmuz'a kadar makul ve adil bir çözüme ulaşılamaması halinde barış sürecinin fiilen en az 2 yıl donacağını söyledi.

Kıbrıs’ta müzakereler yeniden başladı, vizeler kalktı
Kıbrıs’ta yedi ay sonra müzakerelere yeniden başlayan taraflar ilk görüşmede karşılıklı olarak önemli jestler yaptı.

Kıbrıs müzakerelerinde toprak konusu ilk defa masada
Kıbrıs sorununa çözüm bulmak için BM gözetiminde İsviçre'de devam eden ve takvimi belirlenen müzakerelerin üçüncü gününde toprak konusu ilk defa masaya yatırılacak.

Kıbrıs müzakereleri tıkanma noktasında
Kıbrıs sorununa çözüm bulmak için Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde İsviçre'nin Mont Pelerin kasabasında yapılan müzakerelerde, somut bir adım atılamadığı ve sürecin tıkanma noktasına geldiği bildirildi.

Kıbrıs'ta müzakerelerden sonuç çıkmadı
Kıbrıs sorununa çözüm bulmak için Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde İsviçre'nin Mont Pelerin kasabasında yapılan müzakerelerin, Rum tarafının aşırı taleplerde bulunması ve uzlaşmaz tavırlarından dolayı sonuçsuz kaldığı belirtildi.

Kıbrıs müzakelerinde 'toprak' iddiası
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, İsviçre'nin Mont Pelerin kasabasında yapılan ve sonuçsuz kalan müzakerelere ilişkin, Kıbrıs Rum tarafının haksız ve adil olmayan tavır sergilediğini söyledi.

Kıbrıs'ta müzakereler çöktü
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Kıbrıs müzakerelerinin temmuz ayında İsviçre'nin Crans-Montana kasabasında yapılan Kıbrıs Konferansı'nda çöktüğünü ifade etti.

KKTC yeni müzakereci atamayacak
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, yeni kurulan koalisyon hükümetinde yeni bir müzakereci atamayacağını belirtti.

MGK'dan etnik ayrıma karşı birlik açıklaması
Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı sonrası yayınlanan bildiride, "Uluslararası topluma, Halep'te devam eden insanlık trajedisini sona erdirme konusunda her türlü girişimde bulunma çağrısı yapıldı.

Kıbrıs müzakereleri devam ediyor
İsviçre'nin Cenevre kentinde 9-12 Ocak'ta yapılan Kıbrıs müzakereleri, garantör ülkelerin katılımıyla bugün Mont Pelerin'de devam ediyor.