13 Cemaziyelevvel 1440 | 20 Ocak 2019 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Fas Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
İspanya’nın Fas’taki kimyasal silah dosyası beklemede
Fas'taki bir sivil toplum kuruluşu, sömürge döneminde halka karşı kimyasal silah kullanıldığı iddialarını içeren dosyanın İspanyol makamlarınca bir an önce sonuçlanması gerektiğini belirtti.

Fas'ta son 58 yılın en çetin kışı yaşanıyor
Fas'ın orta kesimindeki Atlas Dağları kuşağında yer alan bölgelerde yoğun kar yağışı nedeniyle binden fazla köy yolunda ulaşım sağlanamıyor.

Fas'ta eğitim dili tartışması
Fas'ta Milli Eğitim Bakanlığının okullarda bazı derslerin Fransızca okutulmasına ilişkin kararı, "kültürel sömürü" tartışmalarına neden oluyor. Özellikle eğitim, basın ve yönetim dilinin Arapça olmasını ve bu dilin yaygınlaştırılmasını savunanlar, bakanlığın bazı derslerin Fransızca okutulması kararına büyük tepki gösteriyor.

Fas'ta dev güneş enerjisi santrali devreye giriyor
Fas'ta, gelecek ay hizmete başlayacak dev güneş enerjisi santraliyle bir milyon kişinin elektrik ihtiyacı karşılanacak. Başkent Rabat büyüklüğünde bir arazi üzerine kurulu santral, güneşe bakan binlerce hareketli paneli sayesinde akşamları ısıyı elektrik enerjisine dönüştürecek.

Fas ve Katar arasında 11 anlaşma
Fas'ın başkenti Rabat'ta Başbakan Sadeddin el-Osmani ve Katarlı mevkidaşı Şeyh Abdullah bin Nasır bin Halife Al Sani başkanlığında, iki ülkeden bakanların katılımıyla 7. Fas-Katar Ortak Yüksek Komite toplantısı düzenlendi.

Afrika'ya yatırımda en cazip ülkeler
Afrika Yatırım Endeksi raporuna göre, Fas Afrika kıtasına yönelik yatırımlar için en cazip yer olarak belirtildi.

Fas'ta 600 cami 'yeşil enerji' ile buluşacak
Fas, 2019 yılının Mart ayına kadar ülkedeki 600 camin elektrik ve sıcak su ihtiyacını yeşil enerji kaynaklarıyla sağlaması için çalışmalara başladı. Böylelikle 600 camii, kendi elektriğini ve sıcak suyunu üretebilecek.

Fas Afrika Birliği'ne dönmek için hazır
Fas'ın üyelik başvurusu Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da başlayan 28. Afrika Birliği Zirvesinde ele alınacak.