4 Rebi'ül-ahir 1440 | 12 Aralık 2018 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Fas'ta eğitim dili tartışması

Son Güncelleme: 17 KASIM 2015 - TSİ 12:11

Fas'ta Milli Eğitim Bakanlığının okullarda bazı derslerin Fransızca okutulmasına ilişkin kararı, "kültürel sömürü" tartışmalarına neden oluyor.

Özellikle eğitim, basın ve yönetim dilinin Arapça olmasını ve bu dilin yaygınlaştırılmasını savunanlar, bakanlığın bazı derslerin Fransızca okutulması kararına büyük tepki gösteriyor.

Karara yönelik itirazlara, "anayasaya göre resmi dilin Arapça ile Berberice olması ve Fransız işgalinin sona ermesinin ardından eğitim ile yönetim dilinin Arapçalaştırılması fikrini temel alan Fas Ulusal Hareketi ilkesi" dayanak gösteriliyor.

"Eğitim müfredatındaki karışıklığın giderilmesi, özellikle de mesleki eğitim veren liselerdeki eğitim bütünlüğünün sağlanması için 2016-2017 eğitim öğretim yılından itibaren, liselerin bilim ve mekanik teknolojiler ile bilim ve elektronik teknolojileri bölümlerindeki matematik, fen bilimleri derslerinin Fransızca okutulmasına karar verildi".

Bakanlığın Bölge Eğitim ve Mesleki Formasyon Müdürlüklerine gönderdiği genelgede, söz konusu kararın, kapsama giren tüm özel ve devlet okullarında uygulanmasını ve yeterli imkanların mevcut olması durumda, kararın uygulamaya konulması hızlandırılarak Fransızca eğitime bu yıl başlanılması isteniyor.

Millî Gazete