logo

Kurbanlık fiyatında artış bekleniyor

Kurban Bayramı'na 1.5 aylık bir süre kala kurbanlık fiyatlarının enflasyon etkisiyle yüzde 10'un üzerinde zamlanacağı belirtildi.

Bu yıl küçükbaş hayvanın ortalama 1.000, büyükbaşın ise ortalama 7 bin liradan başlayan fiyatlarla satışa çıkmasını öngördüklerini dile getiren sektör temsilcilerinden Bülent Tunç, en büyük sıkıntının yükselen döviz kuru nedeniyle maliyeti artan yem ve yakıt olduğunu kaydetti.

Buna bağlı olarak hayvan üreticisinin enflasyonun üzerinde bir zamla satışa çıkmasının da muhtemel olduğunu vurgulayan Tunç, büyükbaş kurbanlıkta bu yıl kilo fiyatının ortalama 20 liradan başlayacağını belirtti. Geçen yıl pazarda büyükbaş hayvanın fiyatı 6 bin ile 22 bin lira arasında değişirken, küçükbaş kurbanlıklar ise 600 lira ile bin 200 lira arasında satışa çıkmıştı.

KURBANLIK HAYVAN GEÇİŞLERİ 6 AĞUSTOS’TA BAŞLAYACAK

Öte yandan, 2018 yılı kurban hizmetlerinin uygulanmasına ilişkin tebliğ yayınlandı. Buna göre öncelikli olarak kurban hizmetleriyle ilgili il ve ilçelerde müftülük yanı sıra Tarım, Çevre, Orman Bakanlıkları temsilcilerinden oluşan bir komisyon oluşturulacak.

Kurbanlık hayvan yetiştiren işletmelerdeki büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar, salgın hastalıklar yönünden kontrol edilecek. Hayvanlar pazara sevk edilmeden önce resmi veteriner hekimler tarafından kontrol edilecek. Satılamayan hayvanlar da yine geri dönüşlerinde veteriner kontrolünden geçirilecek.

Trakya ve İstanbul Avrupa yakası ile İstanbul Anadolu yakasına kurbanlık hayvan geçişleri 6 Ağustos 2018’den itibaren başlayacak. Bu hayvanlar veteriner sağlık raporu düzenlenmeden sevk edilemeyecek. Pasaportu silintili ve okunaksız olan hayvanlar için de sevk belgesi düzenlenmeyecek.

Önceden belirlenen yerler dışında kurbanlık hayvan alım satımına izin verilmeyecek. Buralarda her sabah ve akşam dezenfektasyon çalışması yapılacak. Sığır cinsi hayvan satışına, kesilen hayvanların kayıtlardan düşülmesi amacıyla satıcı, hayvan pasaportlarını bir hafta içinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlükleri’ne başvuracak.

Dünya