logo

Gebze-Halkalı tren hattı yıl sonu açılacak

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Gebze-Halkalı demiryolu hattında sona yaklaşıldığını belirterek, 20 Mayıs’ta Halkalı’dan Kazlıçeşme’ye kadar trenle kesintisiz seyahate başlanacağını söyledi.

Arslan, demiryollarına yapılan yatırımlar hakkında bilgi verdi. Arslan, Halkalı’dan Kapıkule’ye kadar olan yaklaşık 230 kilometrelik hızlı tren hattında ihale süreçlerinin devam ettiğini, yüksek hızlı trenler için bir hat daha yapılması işlemini bu yıl sonunda bitireceklerini söyledi.

Entegre edilecek

Gebze-Halkalı demiryolu hattının, güzergahındaki diğer sistemlerle de entegre edileceğini vurgulayan Arslan, şunları kaydetti: “Yolcularımız Yenikapı’da inip Levent istikametinde, Bakırköy’de inip Esenler istikametinde gidecek. 11 ayrı sisteme aktarma yapabilecekler. Ankara’dan kalkan yüksek hızlı trenler (YHT) Pendik’e kadar gidebiliyorlar ve buradan otobüsle aktarma yapıyorlar. Artık öyle olmayacak. Ankara’dan kalkan YHT kesintisiz bir şekilde Haydarpaşa’ya gidecek. Dolayısıyla YHT yolcularımız Gebze’den başlayarak Halkalı’ya kadar ana istasyonlarda inip Marmaray trenlerini veya diğer raylı sistemleri kullanarak İstanbul’un her yerine gidebilecekler. Yine YHT’lerin bir kısmı da Haydarpaşa’ya kadar gittiği gibi, bir kısmı da Ankara’dan kalkıp Halkalı’ya kadar kesintisiz ulaşabilecek.”

Hürriyet