logo

İşbaşı eğitim programlarına katılım 500 bine yaklaştı

Türkiye İş Kurumu'nun (İŞKUR) başta işbaşı eğitim programı olmak üzere, bireylerin iş bulmalarına yardımcı olmasını amaçlayan mesleki eğitim programlarından yararlananların sayısı ekim ayı sonu itibariyle 429 bin 778 kişiye ulaştı.

İŞKUR, 2017 ekonomik önlem paketinde yer alan mesleki eğitime katılan kişi sayısını artırmaya yönelik hedefini tutturmaya yaklaştı. 8 Aralık 2016’da açıklanan ekonomik önlem paketinde İŞKUR’un 500 bin kişiyi aktif işgücü programlarından yararlandırması hedeflenmişti.

Ekim ayı itibariyle İŞKUR aktif işgücü programları kapsamında erişilen kişi sayısı 429 bin 778’e ulaştı. Açılan kurs ve program sayısı ise 102 bin 626 oldu. Kurs ve programlardaki bu yüksek sayı ise işbaşı eğitim programının özelliğinden dolayı gerçekleşiyor.

İşbaşı eğitim programı kapsamında eleman-öğrenci gönderilen her bir birim bir program olarak kayda geçiyor. Öğrencilerin, bizzat işyerinde çalışması ve ücret-sosyal güvenlik yüklerinin kamu tarafından ödenmesi biçiminde işleyen işbaşı eğitim programından 2017 Ocak-Ekim döneminde 130 bini kadın olmak üzere toplam 258 bin 144 kişi yararlandı.

Dünya