logo

3D baskı küresel ticareti yüzde 40 azaltabilir

Bir rapora göre, 3D teknolojisi küresel tedarik zincirlerini sarsma ve ticaretteki mevcut büyümeyi tehdit etme gücüne sahip.

Her ne kadar dünya genelinde 3D teknolojisi ile üretim henüz son derece sınırlı olsa da, birçok endüstride önemli gelişmelere şahit oluyoruz. Otomotiv sektörü 30 yıldan fazla süredir 3D teknolojilerine yatırım yapıyor. 3D baskı, tıbbı malzeme üretiminde sıklıkla kullanılıyor. Airbus, uçaklarında 3D teknolojisi ile ilde edilen parçaları kullanıyor.

3D baskı henüz emekleme döneminde ve küresel ürün ve hizmet üretiminin sadece küçük bir bölümünü temsil ediyor.

Bir danışmanlık şirketinin yaptığı tahminlerine göre, 2016 yılında dünya genelinde şirketler 3D printer ve bununla ilgili hizmetler için 6.6 milyar dolar yatırım gerçekleştirdiler. Bu oran, küresel imalatın yüzde 0.7’sine denk geliyor.

3D yatırımları artıyor seri üretim yakında

3D baskı teknolojisi şu an için prototip üretimi, ya da az sayıda ürün söz konusu olduğunda devreye giriyor. Seri üretimde ise henüz sürdürülebilir değil.

Rapora göre bu durum hızlı bir şekilde değişecek ve 3D baskının ekonomi içindeki rolü önemli ölçüde artacak. Rapor, bu yönde teknolojik adımların çoktan atıldığına da yer veriyor.

3D printer için yapılan yatırımların son beş yıl içinde yüzde 29’un üzerinde artış gösterdiği ifade ediliyor. Geleneksel makine yatırımlarında ise sadece yüzde 9.7 oranında artış görüyoruz. Rapor, 3D ile seri üretimin yakın dönemde gerçek olacağının haberini veriyor.

Dünya