logo

İslam alemi Kurban Bayramını kutluyor

Kurban Bayramı'nın ilk günü Müslümanlar bayram namazı için camilere akın etti.

Azerbaycan'da Kurban Bayramı

Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de halk, Ejder Bey, Lezgi, Garaçukur, İlahiyat camilerini doldururken, cami içlerinde yer bulamayanlar namazlarını avlularda kıldı.

Kırgızistan'da Kurban Bayramı

Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te on binlerce Müslüman, Kurban Bayramı namazını Başbakanlık binası önündeki meydanda eda etti.

Kırgızistan Müftüsü Maksatbek Toktomuşev, namaz öncesi verdiği vaazda, İslam dininde Kurban Bayramı'nın önemini, temizlik, bilim ve ilime ilgi, helal ve haram konularını anlattı.

Kazakistan’da Kurban Bayramı

Sabah saatlerinde Nur Astana Camisi'ne akın eden kent sakinleri bayram namazını kıldı. Namazın ardından cami bahçesinde yemek ikramı yapıldı.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev de yayımladığı kutlama mesajında, Kurban Bayramı'nın iyimserlik ve hayırseverlik bayramı olduğunu belirtti.

Ülkede bir gün kutlanan Kurban Bayramı dolayısıyla 1 Eylül resmi tatil ilan edilmişti.

Afganistan’da Kurban Bayramı

Afganistan'da halk, bayram namazını kılmak için camilere akın etti.

Ülkenin en kalabalık kentlerinden Mezar-ı Şerif'te Kurban Bayramı namazı, kentteki Mirza Haşim Camisi'nde kılındı.

Bayramı namazının ardından tüm İslam alemi için dua edildi.

Gürcistan’da Kurban Bayramı

Gürcistan'ın başkenti Tiflis'te yaşayan Müslümanlar, Kurban Bayramı namazını kılmak için Tiflis Cuma Camisi'ne akın etti.

Camiye sığmayan Müslümanlar, seccadelerini cami karşısındaki yol üzerine ve cami avlusuna sererek namazı kıldı.

Cuma Camisi İmamı Ramil Hüseyin Aliyev, bayram namazı öncesi verdiği vaazda cemaate Kurban Bayramı'yla ilgili bilgi verdi.

Bayramda en büyük ibadetin kurban kesmek olduğunu söyleyen Aliyev, dünyada zor durumda kalan tüm Müslümanlar için dua çağrısında bulundu.

Çin’de Kurban Bayramı

Çin'in en eski camilerinden biri olan Niucie Camisi'nde bir araya gelen her yaştan Müslümanlar, aile ve dostlarıyla bu mübarek günün sevinç ve heyecanını yaşadı.

Sultan II. Abdülhamid döneminde yaptırılan ve Osmanlı kaynaklarında "Darul Ulumil Hamidiye" şeklinde geçen Niucie Camisi, Çin kaynaklarında da "Hui Ciao Şı Fan Şüe Tang" olarak anılıyor.

Çin'de yaşayan resmi rakamlara göre 20 milyondan fazla Müslüman yaşıyor, 56 etnik unsurdan 10'u Müslüman azınlıklardan oluşuyor.

Lübnan’da Kurban Bayramı

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta bayram namazını kılmak isteyen Müslümanlar, sabah erken saatlerinden itibaren şehir merkezindeki Muhammed el-Emin Camisi'de bir araya geldi. Camiye sığmayan yüzlerce Lübnanlı, caminin önündeki Şehitler Meydanı'na hasır sererek namazlarını eda etti.

Hutbenin sonunda tüm cemaat İslam aleminin birliği için dua etti.

Tunus’da Kurban Bayramı

Başkent Tunus'taki Kartaca bölgesinde yer alan Malik İbn Enes Camisi, sabahın ilk dakikalarından itibaren bayram namazını kılmak isteyen Müslümanlarla doldu.

Almanya’da Kurban Bayramı

Almanya'nın Köln kentinde yaşayan Müslümanlar, sabahın erken saatlerinde Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Merkez Camisi'ni doldurarak Kurban Bayramı namazını kıldı.

Camiyi doldurarak hep bir ağızdan dua eden müminler, ramazan ayında ibadete açılan camide ikinci bayram namazını kılmanın hazzını yaşadı.

Vaaz sonrası eller semaya açılarak dünyanın çeşitli bölgelerinde sıkıntı yaşayan, gözyaşı döken ve Kurban Bayramı coşkusunu yaşayamayan Müslümanlar ve tüm İslam alemi için dua edildi.

İsveç’de Kurban Bayramı

İsveç'in başkenti Stockholm'de yaşayan Müslümanlar, DİTİB'e bağlı Fittja Ulu Camisi'nde toplandı. Camide binin üzerinde Müslüman, bayram namazını kıldı.

Gurbette bayram yaşayan Müslümanların çoğu, iş günü olması dolayısıyla namazdan sonra işlerine gitti.

Özbekistan’da Kurban Bayramı

Özbekistan'da Kurban Bayramı, ülkenin bağımsızlığının 26. yıl dönümüne denk geldi.

Başkent Taşkent'te binlerce insan bayram namazı için sabahın erken saatlerinde camilere akın etti. Müslümanlar, camilerde yer kalmayınca yol ve park yerlerinde saf tuttu. Bayram namazı sırasında camiye giden yollar trafiğe kapatılırken, cami girişlerinde geniş güvenlik önlemleri alındı.

Rusya’da Kurban Bayramı

Müslümanların bayram namazına akın etmesi sonucunda cemaat, camilerden taşarak cadde ve sokakları doldurdu.

Moskova'da bayram namazı camilerin yanı sıra belediye tarafından belirlenen özel alanlarda da kılındı.

Ülkede yaklaşık 20 milyon Müslüman yaşıyor. Ülke genelinde 7 binin üzerinde cami ve mescit olduğu belirtiliyor.

Macaristan’da Kurban Bayramı

Ülkedeki Türkler, bayram namazını kılmak üzere başkentteki mescitte bir araya geldi. Türkiye'nin Budapeşte Büyükelçiliği yetkilileri ve çok sayıda vatandaşın katıldığı bayram namazında Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı Macaristan Din Hizmetleri Koordinatörü Hüseyin Ersoy, birlik ve beraberlik çağrısı yaptı.

Namazdan sonra bayramlaşan Müslümanlara, kahvaltı ve tatlı ikram edildi.

Mali’de Kurban Bayramı

Batı Afrika ülkelerinden Mali'nin başkenti Bamako'da halk, bayram namazı için camilere akın etti.

Dünyanın en fakir ülkelerinden biri kabul edilen Mali'de Müslümanlar, bayram namazı için sabahın erken saatlerinde Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından kentte yaptırılan Eyüp Sultan Camisi'ni doldurdu.

Etiyopya’da Kurban Bayramı

Başkent Addis Ababa'daki Din Hizmetleri Müşavirliğinin mescidinde toplanan vatandaşlar önce bayram namazını kıldı, ardından da birbirleriyle bayramlaştı.

Bayram namazını kıldıran Addis Ababa Din Hizmetleri Müşaviri Mustafa Acar, hutbede kurban ve hac ibadetinin önemine değinerek, bayramda fakir ve muhtaçların unutulmaması gerektiğini ifade etti.

Vatandaşlar namazın ardından sohbet ederek birlikte kahvaltı yaptı.

Etiyopya'da tekstil, mobilya, altyapı inşaatı ve ulaşım alanlarında hizmet veren şirketlerde çalışan binlerce Türk vatandaşı yaşıyor.

İtalya’da Kurban Bayramı

İtalya'da yaşayan Müslümanlar, Kurban Bayramı namazını kılmak üzere toplandı.

Başkent Roma'daki Müslümanlar, bayram namazlarını Preneste Meydanı ile Roma Büyük Camisi'nde eda etti.

Napoli'deki Müslümanlar da her yıl olduğu gibi bu yıl da merkez tren garı meydanında bayram namazını kılarken, Torino kentinde 10 bin kişinin bayram namazı için saf tuttuğu belirtildi.