logo

Üniversiteyi kazananları ev bulma telaşı sardı

Üniversiteyi kazanan fakat başka şehirlerde okuyacak olan öğrencileri şimdi de barınma telaşı bekliyor. İstanbul'a okumaya gelen öğrencilerin kendilerine uygun yurt bulamayıp kiralık ev arama yarışı, bazı semtlerdeki kiralık konut piyasasını da hareketlendirdi.

Doğu ve güneydoğu illerinde eğitim görecek öğrenciler 100 metrekare bir ev için 800-850 lira kira öderken Eskişehir’de bu rakam 470 liraya kadar düşecek. En yüksek kirayı ise İstanbul’a eğitim görecek öğrenciler ödeyecek.

Öğrencilerin genellikle tercih ettikleri lokasyonlar arasında ise Beşiktaş, Şişli, Kadıköy, Avcılar ve Bakırköy geliyor. Bu ilçelerde kiralık daire fiyatları ise 700 ila 2 bin 500 lira arasında değişiyor. İstanbul'da aralarında 2 yıllık meslek yüksekokullarının da olduğu toplam 58 vakıf ve devlet üniversitesi bulunuyor. 2016- 2017 akademik yılında bu üniversitelerde toplam 670 bin öğrenci öğrenim görüyordu. Bu rakamın bu yıl 700 bini aşması bekleniyor. Uzmanlar bu yıl dönem başında ilk defa ev kiralayacak üniversite öğrencisinin ortalama 100 bini, kiralanacak daire sayısının da 35-40 bini bulacağını söylüyor.

Son bir yılda İstanbul'da kiralık konutlarda yüzde 20-25 civarında düşüş yaşandığını belirten Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, "Bu yüzden öğrencilerin bu sene istediği yerde ve istediği fiyatta kiralık daire bulma konusunda sıkıntı yaşamayacağını düşünüyorum" dedi. En büyük düşüşün Fatih ilçesinde olduğunu kaydeden Aşa, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın günübirlik kiralamaların önüne geçmesinden sonra bölgede ciddi anlamda konut stokunun olduğunu belirterek, "Fatih'te kiralar yüzde 50 düştü. Öğrenciler için iyi bir fırsat" dedi.

Ev tutacak öğrencilere tavsiyeler

*Ev sahibiyle mutlaka kira kontratı yapın.
*Apartman aidatını net olarak öğrenin.
*Okulunuzun eve uzaklığına dikkat edin ve ulaşım masraflarını da hesaba katın
*Çevresinde market, eczane seçenekleri olan evlere öncelik verin.
*Eğer evi bir kaç kişi kiralamak istiyorsanız herkese bir oda düşecek kadar büyük olmasına dikkat edin.

Sabah, Hürriyet