logo

Ara eleman işsiz kalmadı

İstihdamda en çok aranan nitelikli elemanlar işsiz kalmıyor. Son üç yılda işsizlik oranı en çok azalan kesim % 5.4 ile liseliler oldu. Onu % 4.4 ile meslek liseliler takip etti.

Türkiye'de sanayicilerin uzun zamandır dile getirdiği ara eleman ihtiyacı işsizlik rakamlarında kendini gösterdi. 2013 Şubat rakamlarına göre, Türkiye'de işsiz sayısının en fazla azaldığı kesim lise altı, lise ve meslek liseliler oldu. İşsizlik sayısındaki meslek azalma 2010 ile kıyaslandığında, işsizlik oranının en çok azaldığı kesim yüzde 5.4'le liseliler oldu. Onu yüzde 4.4'le meslek liseliler ve yüzde 4.2 ile lise altı grup oldu. En az azalma ise yüzde 1.9 ile yükseköğretimde yaşandı. Veriler 2012 ile kıyaslandığında ise okur yazar olmayanlarda işsizliğin binde 4 düştüğü, yükseköğretimde ise düşüşün binde 5'te kaldığı görüldü. İstihdam edilenlerin toplam sayısı yüksek öğretimde 4 milyon 782 bin olurken, meslek veya teknik liselerde 2 milyon 429 bin olarak gerçekleşti. En büyük paya sahip olan lise altı eğitimlilerde ise rakam 13 milyon 765 bin. 

Dudullu Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Murat Önay, özellikle vasıflı ara eleman bulmakta sıkıntı yaşadıklarını belirterek, "İstediğiniz kadar mühendis bulabiliyorsunuz. Ama ara elemanı bulmakta zorluk çekiyoruz" dedi. 

Sabah