|

CANLI DİNLECANLI DİNLE

vize Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Komşuda sürpriz vize kararı
Yunanistan, Türk vatandaşlarına Batı Trakya'ya günübirliğine geçişte vizeyi kaldırıyor. Yunan medyasında yer alan haberlere göre, başbakan Yorgo Papandreu'nun talimatı üzerine Dışişleri Bakan Yardımcısı Dimitris Dollis, Türk vatandaşlarına Batı Trakya'ya günübirliğine geçişte vizeyi kaldırmak için yasal düzenlemeyi hazırlamak üzere çalışmalar başlattı.

Gürcistan'a geçişler sadece kimlikle
Ardahan ve Artvin'e sınırları bulunan Gürcistan'a 10 Aralık'tan itibaren kimlikle geçiş yapılabilecek. Birçok ülkeyle vize sorununu ortadan kaldıran Türkiye, Gürcistan ile yaptığı protokol çerçevesinde artık pasaport yerine kimlikle geçişe imkan verilecek.

Almanya çocuklardan vize ücreti almayacak
Almanya, bu ülkeye seyahat edecek olan 6-12 yaş arasındaki çocuklar ile Almanya’daki kamu kuruluşlarının seminer, konferans, spor, kültür ya da eğitim faaliyetlerine katılacak olan 25 yaşından büyük olmayan yetişkinler için Schengen vizesi ücretinin 14 Aralık 2011 itibarıyla kaldırıldığını bildirdi.

Bulgaristan'dan vize düzenlemesi
Bulgaristan, yeşil pasaport sahiplerine artık vizesiz... Yeşil Pasaport sahipleri mart ayından itibaren Bulgaristan'a vizesiz girebilecek. Uygulama Mart ayında başlayacak. Bulgaristan Başbakan Yardımcısı Simeon Djankov, Mart ayından itibaren yeşil pasaport sahibi Türklerden vize istenmeyeceğini bildirdi.

Vize muafiyeti gündemde
Kaçak göçle mücadelede Ankara’nın desteğine ihtiyaç duyan Avrupa Birliği’nin (AB) Türk vatandaşlarına vize muafiyetini gündemine aldığı bildirildi.

Türkiye'ye şartlı vize muafiyeti
AB üyeleri Türkiye ile vize muafiyeti müzakerelerini yürütmesi için AB Komisyonu'na yetki vermeye prensipte yeşil ışık yaktı. AB üyelerinin büyükelçiler düzeyinde yarın ve bakanlar düzeyinde 21 Haziran perşembe günü onaylayacakları vize muafiyeti prespektifiyle Türkiye'nin müzakereleri 2010 yılında tamamlanan geri kabul anlaşmasını paraf etmesi öngörülüyor

AB'den Türkiye'ye vize için 'kaçak şartı'
Avrupa Birliği'nin vize muafiyeti eylem planı taslağında, vize muafiyeti karşılığında Türkiye üzerinden kaçak göçün asgariye indirilmesine vurgu yapılacağı belirtildi.

Hollanda'dan Türk işadamlarına vize müjdesi
Hollanda Danıştayı, Türk işadamlarının bu ülkeye vizesiz girebileceklerine ve ikamet izni almadan 3 ay kalabileceklerine karar verdi.

Azerbaycan'dan vizeyi kolaylaştırma sinyali
Azerbaycan’ın Türkiye’ye uyguladığı ancak Türkiye’nin Azerbaycan’a uygulamadığı vize konusunda yeni bir aşamaya geçildi. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev vizenin aşamalı olarak kaldırılacağını açıkladı.

Körfez gündeminden özetler
Körfez basını ve gündeminde geçen hafta öne çıkan haberler...Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ve Umman gündeminde yer alan haberlerden derlediğimiz dosyaya buradan ulaşabilirsiniz.

Vizeler kalktı, Moldova ile ticaret katlanacak
Vizesiz seyahat edilen ülkeler arasına Moldova da katıldı. Doğu Avrupa ülkesi Moldova ile yapılan anlaşmalarla ticaretin yakın zamanda 1 milyar dolara çıkması bekleniyor. Moldova Başbakanı Viladimir Filat, yatırım yapmaya gelen Türk işadamları için kolaylık sağlayacaklarını söyledi.

Vizeler devam edecek
Avrupa Yüksek Mahkemesi bilirkişisi Türk vatandaşlarının AB ülkelerine gidebilmeleri için vize gerektiğini açıkladı. Mahkemenin, bu rapora göre karar vereceği tahmin ediliyor .

Tüm Körfez'e tek vizeyle gidilebilecek
Körfez ülkelerinde Avrupa'daki Şengen vizesi gibi ortak vize sistemine geçilecek. Altı üye ülkeden oluşan Körfez İşbirliği Konseyi hükümetlerinin yaptığı ortak çalışma neticesinde turistlerin tek vize ile tüm üye ülkelere giriş yapmasının mümkün olabileceği belirtildi.

Körfez'de tek vize dönemi başlıyor
Altı üye ülkeden oluşan Körfez İşbirliği Konseyi, tek vize uygulamasına geçiyor. Yapılan ortak çalışma sonucunda turistlerin tek vizeyle tüm üye ülkelere giriş yapması mümkün olabilecek.

Vizede fatura Türkiye'ye kesiliyor
Yunanistan’ın Türkiye’yle olan sınırlarını korumakta zorlanması bu iki ülke arasındaki kara sınırını yasadışı göç konusunda Avrupa Birliği’nin kabusu haline getirmiş durumda.