2 Cemaziyelahir 1441 | 27 Ocak 2020 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Suudi Arabistan Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Suudi Arabistan, Çin ile nükleer işbirliği yapacak
Suudi Arabistan, Çin ile nükleer enerji üretimi ve kullanımı için işbirliği anlaşması imzaladı. Riyad’ta Kral Abdullah’ın katılımı ile dün imzalanan anlaşmanın ülkenin elektrik ihtiyacını karşılayacak barışçıl bir anlaşma olduğu duyuruldu.

Kutsal Topraklardan Türk Müteahhitlere Çağrı
Hac ve umreye gidenlerin sayısındaki hızlı artışı dikkate alan Suudi Arabistan, Medine'nin doğusuna içinde konut, ticari alanlar, üniversite ve müzelerin olduğu 120 bin kişinin yaşayabileceği dev bir şehir kuruyor.

Yeni veliaht Prens Salman
Suudi Arabistan’da geçen cumartesi günü Prens Naif Bin Abdülaziz’in Cenevre’de yaşamını yitirmesinin ardından boşalan veliaht makamına kimin oturacağı dün belli oldu.

Mukaddes mekanlar Ramazan ayına hazır
Suudi Arabistan'daki iki mukaddes mekan Mekke ve Medine'de aylardır süren Ramazan hazırlıkları tamamladı.

Suudi Arabistan’da artık sigara yasak
Suudi Arabistan’da kamusal alanda sigara içilmesi yasaklandı. Arabistan yönetimi devlet kurumları, restoran, kafe, süpermarket ve alışveriş merkezleri gibi kamusal alanlarda sigara içilmesine yasak getirdi.

Suudi Arabistan-Mısır arasına köprü
Suudi Arabistan ve Mısır, ekonomik ve sosyal ilişkileri güçlendirmek amacıyla 3 milyar dolara malolacak köprü projesini hayata geçirmeyi planlıyor.

Suudi Arabistan'da 'Asrı Saadet Parkı'
Suudi Arabistan'da, Hz. Muhammed (sav)döneminin bütün ayrıntılarını yansıtan bir 'tema park' kurulması için ilk adımlar atıldı.

'Mekke’nin Yolu' bekleme sorunu sonlandırılacak
Suudi Arabistan, hacı adaylarının kutsal topraklara yolculuğunu kolaylaştırmak amacıyla bu yıl Malezya ve Endonezya’dan başlattığı “Mekke’nin Yolu” (Tarik Mekke) girişimini gelecek yıldan itibaren periyodik olarak diğer İslam ülkeleri için de uygulamayı planlıyor.

Hacılara 'güneşte kalmayın' uyarısı
Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanı Muhammed Salih Tahir bin Benten, Türk hacılar olmazsa hac ikliminin eksik kalacağını belirtti, ayrıca tüm hacıları aşırı sıcaklara karşı uyardı.

Suudi Arabistan tüp gaz kullanımına yasak getirdi
Suudi Arabistan Sivil Savunma Müdürlüğü'nün resmi hesabından yapılan yazılı açıklamada, hac mevsimi boyunca hacıların güvenliği ve huzuru için Mina, Müzdelife ve Arafat'ta tüp gaz kullanımının yasaklandığını duyurdu.

Körfez gündeminde bu hafta...03.03.2017
Suudi Arabistan Kralı Selman ve beraberindeki oldukça kalabalık heyet Endonezya, Malezya ve Brunei’da ziyaret ve temaslarda bulunuyor. Yaklaşık 50 yıllık bir aradan sonra gerçekleşen Endonezya ziyareti her iki tarafta da büyük heyecan uyandırdı.

Suudi Arabistan hac ve umre kontenjanını artırmayı hedefliyor
Suudi Arabistan Genel Yatırım Otoritesi Başkan Yardımcısı Faysal Bassarat, Suudi Arabistan hükümetinin, 2030'da hac ve umre kontenjanını 30 milyona çıkartmayı hedeflediğini söyledi.

Körfez gündeminde bu hafta...14.03.2017
Körfez basını ve gündeminde geçen hafta öne çıkan haberler...Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Kuveyt gündeminde üst sıralarda yer alan haberlerden derlediğimiz dosyaya buradan ulaşabilirsiniz.

Körfez gündeminde bu hafta...20.03.2017
OPEC’e üye olan ve olmayan petrol üreticisi ülkeler, petrol üretimini azaltmanın devam edebileceği yönünde görüş belirtiyorlar. Başını Rusya’nın çektiği 16 üye olmayan petrol üreticisi, OPEC’le yeniden masaya oturmanın kulislerini yaparken, OPEC üyesi ülkeler arasından da yüksek sesle anlaşmanın devam etmesi gerektiği görüşleri dile getiriliyor.

Körfez gündeminde bu hafta...28.03.2017
Körfez ülkeleri genelinde sağanak yağış geçişleri, geçtiğimiz hafta da hayatın normal akışını oldukça etkiledi. Hava ve kara yolu ulaşımında aksamalar yaşandı. Umman’ın kuzey kesimlerinde vadi yataklarında taşmalar ve seller gözlemlendi. Dubai’de iki günde 1500 trafik kazası rapor edildi.