|

CANLI DİNLECANLI DİNLE

GDO Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Sütte kanser tehlikesi
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca yapılan açıklamada, piyasadaki sütlerde karaciğer kanseri, sarılık ve siroza yakalanma riskini arttıran antiyobik kalıntısı ve aflatoksin M1 olduğu belirtildi.

Danıştay'dan GDO'ya 'ispat' ayarı
Danıştay, genetiği değiştirilmiş organizmalar (GDO) ile ilgili sürece “dur” dedi. Şirketlerin zararsız olduğuna dair somut veri getirmesi gerektiğini söyleyen Danıştay “Avrupa Birliği’nde serbest olması yeterli bir açıklama değil” dedi. Hukukçulara göre karar GDO’ya izin veren idareye de cezai sorumluluk getirir. Danıştay, kısmi bir yürütmeyi durdurma kararı verdi

Çikolata ve bisküviye GDO incelemesi
"Gıda amaçlı ithalat yasak. Bu ürünlerde GDO'lu soya kullanılabilir. Bisküvi ve çikolatadan üretilen ürünlere yönelik incelemelerimiz bu kapsamda yürütülüyor"

Gıdada GDO'lu ürüne ilk vize çıktı!
Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu’nun gıda amaçlı GDO’lu 29 çeşit ürünle ilgili ilk değerlendirme raporları kamuoyu görüşüne açıldı.

Hayvandan sonra sıra insanda
Biyogüvenlik Kurulu’nun gündeminde ilk kez genetiği değiştirilmiş organizma (GDO) çeşitlerinin Türkiye ’de gıda amaçlı olarak kullanımı var.

İlaç kalıntısı GDO gibi tehlikeli
Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Gençer, meyve ve sebzelerdeki ilaç kalıntılarının, genetiği değiştirilmiş organizma (GDO) ve hormondan daha tehlikeli olduğunu söyledi. Gençer, ''En büyük zarar ürünler üzerinde kalan böcek ilaçlarıdır'' değerlendirmesinde bulundu.

GDO'lu mısırlar kanser yaptı
Genetiği değiştirilmiş mısırla beslenen farelerin çoğunun kansere yakalandığı belirlendi. Fransız bilimadamlarının 2 sene süren araştırmasında, genetiği değiştirilmiş mısırla beslenen farelerin daha genç öldüğü ve daha sık kansere yakalandığı görüldü.

Sentetik tohumlar, tarım ilaçları ve GDO kanser habercisi!
Doğallığını yitiren besinlerin kanseri tetiklediğini vurgulayan Dr. Yavuz Dizdar “Hastalığın artışında sentetik tohumlar, hormonlar, tarım ilaçları, GDO’lar ve çevre kirliliği etkili oluyor” diyor...

Hayvan yeminde GDO'ya onay çıktı
Biyogüvenlik Kurulunca, Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneğinin başvurusu üzerine genetiği değiştirilmiş 3 soya ve bir mısır çeşidi ve ürünlerinin hayvan yemlerinde kullanılması onaylandı.

GDO kullanımında ürküten rakamlar
ABD, genetiği değiştirilmiş organizma (GDO) içeren gıda ürünlerinin yüzde 50'sinden fazlasını üretirken dünya çapında en çok kullanılan GDO'lu ürünler mısır, soya fasulyesi ve şeker pancarı oldu.

Pirinçte GDO iddiaları gündemde...
Mersin'de ele geçirilen çeltikte GDO'ya rastlanması sonrası savcılık devreye girdi. Başlatılan soruşturma kapsamında 7 kişi tutuklandı.

GDO tartışması fırsatçıya yaradı
GDO’lu pirinç tartışmaları kafaları karıştırıp talebi daraltırken, karmaşa ortamı fırsatçıların ekmeğine yağ sürdü. Tartışılan ithal pirincin fiyatı düşerken, yerli pirincin fiyatı yükseldi.

6 kıta 52 ülkeden "gdo'ya" karşı tepki
Yüzbinlerce kişi, 6 kıtada, 52 ülkede 436 kentte, genleriyle oynanmış gıda üretimine karşı yürüdü.

43 bin ton GDO'lu ürüne el konuldu
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, "Genetiği Değiştirilmiş Organizma"ya (GDO) karşı yürütülen mücadele hakkında bilgi verdi.

Antibiyotiklere dirençli GDO'lara ithalat yasağı
GDO ve ürünleri, insan ve hayvanların tedavisinde kullanılan antibiyotiklere direnç genleri içermesi halinde, bu genlerin sağlık, çevre ve biyolojik çeşitliliğe zararlı olmadığı tespit edilmedikçe ithal edilemeyecek ve piyasaya sürülemeyecek.