|

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Süt Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Sütte kanser tehlikesi
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca yapılan açıklamada, piyasadaki sütlerde karaciğer kanseri, sarılık ve siroza yakalanma riskini arttıran antiyobik kalıntısı ve aflatoksin M1 olduğu belirtildi.

Alerjisi olana süt yerine ayran
Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, geçen eğitim-öğretim döneminde süt içmeyen çocukların bazılarında görülen laktoz alerjisi sorununun yeniden yaşanmaması için çalışma başlattı.

Kahvenizi sütlü için
Uzman Diyetisyen Işın Sayın, kahve tüketiminin insan sağlığı açısından bazı yararları olsa da aşırı tüketilmemesi gerektiğini söyledi.

Site sütçüleri çağı
20 yıl öncesinin sokak sütçüleri geri döndü. Ama bu kez site sütçüleri olarak. Tüketicilerin doğal yaşama artan ilgileri mandıralarda üretilen süt ve süt ürünlerine olan talebi patlattı. Tarım ve hayvancılığa verilen desteklerin de etkisiyle İstanbul çevresinde özellikle Çatalca, Polonezköy, Şile ve Beykoz gibi bölgelerde mandra ve çiftlik sayısı artmaya başladı.

GDO’lu yem tarımı vuracak
Biyogüvenlik Kurulu’nun aralık ayında 13 GDO’lu mısır çeşidine hayvan yemi olarak ithalat izin vermesi ile tartışma yeniden alevlendi. Hayvancılık sektörü neredeyse bitme noktasına gelen Türkiye’de GDO’lu yem kullanımı hem insan sağlığı, hem hayvan sağlığı hem de tarım açısından soru işaretleri taşıyor. Yapılan araştırmalar GDO’lu yemin büyük bölümünün sindirilmeden vücuttan atıldığını gösteriyor.

Süt Türkiye’de 4. içecek
Sağlık Bakanlığı’nın bireylerin günlük tüketmesi gereken süt miktarını çocuklar, ergenler, gebe emzikli ile menopoz sonrası kadınlarda 3-4, yetişkinlerde 2 su bardağı olarak öneriyor.

Yağ, bal ve yumuta bağımsız kurulca açıklanacak
Sektör temsilcilerinin yaptığı toplantıda yağ, bal ve ekmeğin yanında yumurta konusunda ‘gezen tavuk, organik tavuk ve endüstriyel tavuk’ kavramlarının vatandaşta kafa karışıklığına sebep olduğuna dikkat çekildi.

Çiğ süte 5 kuruş zam
Üreticilerin merakla beklediği çiğ sütün referans fiyatı belli oldu. Ulusal Süt Konseyi’nin cumartesi günü yapılan toplantısında haziran ayı sonuna kadar 1 litre çiğ sütün referans fiyatı 5 kuruşluk artışla 1 lira 5 kuruş olarak belirlendi. Referans fiyat Ağustos 2013’ten bu yana 1 liraydı.

Etteki krizin sebebi sütteki istikrarsızlık
Kırmızı et üretimindeki esas artışın sığır etinden sağlandığını belirten TZOB Genel Başkanı Bayraktar, manda eti üretiminde büyük düşüş olduğunu; koyun eti üretiminin 2013 yılındaki artışa rağmen 2011 yılı rakamının altında kaldığını, keçi etinde de 2011 yılı rakamının ancak geçilebildiğini dile getirdi.

Bebek mamalarına keçi sütü de girecek
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, bebek mamaları, devam ürünleri ve zeytinlere yönelik bir dizi yeni önlemi daha başlatacak. Görüşe açılan tebliğlere göre, bundan sonra bebek mamaları ve devam ürünlerine ilk defa "protein kaynağı" olarak "keçi sütü" de eklenebilecek.

Günde 2 bardak süt diş çürüklerini önlüyor
Prof. Dr. Neriman İnanç, düzenli ağız hijyeninin sağlanması ve süt tüketiminin diş çürüklerinin oluşumunu azalttığını söyledi.

‘Sütün yarısı kaçak, tavuk yemi GDO’lu’
Ziraat Mühendisleri Odası’nın Ziraat Mühendisliği Teknik Kongresi’nden gıda güvenliğiyle ilgili çarpıcı sonuçlar çıktı.

Süt 1 TL'ye üretilip 3 TL'ye satılıyor
TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Adana Şubesi Başkanı Semih Karademir, çiftçinin binbir emekle ürettiği sütü 1 TL’ye alanların tüketiciye 3 TL’ye sattığını söyledi.

Okullarda UHT içme sütü dağıtılacak
Bağımsız anaokulu, uygulama sınıfı, ana sınıfı ve ilkokul öğrencilerine süt içme alışkanlığının kazandırılması amacıyla 2015-2016'dan başlamak üzere, 3 eğitim öğretim yılı süresince uzun ömürlü, dayanıklı UHT içme sütü dağıtılacak.

Çiğ süt fiyatı artmadı
Çiğ süt referans fiyatı nihayet belirlendi. Ulusal Süt Konseyi çiğ sütün litre fiyatının 3 ay daha 1 lira 15 kuruş olmasına karar verdi.