22 Muharrem 1441 | 21 Eylül 2019 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

sağlık hizmeti Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Dünyanın üçte ikisi sağlık hizmeti alamıyor
Dünya genelinde 7 milyar nüfusun 5 milyarı temel sağlık imkanlarından yoksun. Yoksul ve orta gelirli ülkeler kategorisinde bulunan 100'den fazla ülkeyi kapsayan bir araştırma, 25 yılda sağlık alanında kaydedilen gelişmelere rağmen dünya nüfusunun yaklaşık üçte ikisinin güvenilir ve erişilebilir sağlık imkanlarından yararlanamadığını ortaya koydu.

400 milyon kişi sağlık hizmetinden mahrum
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ile Dünya Bankası Grubu'nun ortaklaşa hazırladığı rapor, dünya genelinde çok sayıda yoksulun temel sağlık hizmetlerine erişim imkanı bulamadığını belirledi

1.3 milyon Bağ-Kur'luya sağlık hizmet
Yaklaşık 1.3 milyon Bağ-Kur'lunun prim borcu 31 Temmuz itibarıyla siliniyor. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) dilekçe ile müracaat edenlerin emeklilik ve hastane hizmetlerinin açılması için teknik tüm hazırlıkları tamamladı.

Prim borcu olanlara sağlık hizmeti
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ahmet Erdem, Bağ-Kur'lu ve sosyal güvencesi olmadığı için Genel Sağlık Sigortalısı (GSS) olan vatandaşların prim borcu olup olmadığına bakılmaksızın, sağlık hizmetlerinden yararlandırılacağını açıkladı.

Üniversite mezununa sağlık 2 yıl ücretsiz
Üniversiteden mezun olan öğrenciler öğrenci statülerini kaybedecek ancak Genel Sağlık Sigortası’ndan yararlanma hakları iki yıl daha devam edecek. Öğrenciler böylelikle iş arama döneminde GSS primi telaşına düşmeyecek.