4 Cemaziyelevvel 1439 | 21 Ocak 2018 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Doğu Türkistan Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Çin Doğu Türkistan'da Müslüman isimlerini yasakladı
Çin, 1949 yılından bu yana siyasi ve iktisadi açıdan kontrolü altında tuttuğu Doğu Türkistan'da yaşayan Müslümanlara uyguladığı ambargoya bir yenisini daha ekledi. Çin hükümeti, Doğu Türkistan özelinde aldığı kararla ülkede Müslüman isimlerin kullanılmasını yasakladı.

Uygurlara Uygurca yasaklanıyor
Çin'de yeni yayınlanan yönetmeliğe göre ortaokul seviyesi de dahil olmak üzere lise ve üniversite eğitiminde Uygurca'nın tamamen yasaklanması öngörülüyor.

Çin'de 7 büyüklüğünde deprem
Çin'in güneybatısında 7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Çin'in güneybatısındaki Sıçuan eyaletinde meydana gelen 7 büyüklüğündeki depremde ilk belirlemelere göre 13 kişinin yaşamını yitirdiği, 175 kişinin yaralandığı bildirildi.

Kazakistan Doğu Türkistan'daki Kazaklar'ı kontrol edecek
Kazakistan hükümeti, Çin'in Doğu Türkistan'da uyguladığı baskıcı yönetimden zarar gören Kazaklar için harekete geçti.

Doğu Türkistan'da petrol rezervi keşfedildi
Çin'in petrol üreticisi PetroChina, Doğu Türkistan’a bağlı Cungar havzasındaki Mahu bölgesinde 1 milyar ton petrol rezervine sahip yeni bir yatak keşfedildiğini açıkladı.

Avrupa Parlamentosu'ndan Çin’e Doğu Türkistan çağrısı!
Avrupa Parlamentosu Çin’e çağrıda bulunarak Doğu Türkistan’da yaşayan Müslüman Uygurlara karşı yürütülmekte olan “Terörle Mücadele Operasyon”’larına Şiddet ve asimilasyon uygulamalarına son vermeye çağırdı.

Çin'den 22 Uygur imama ağır hapis
Çin'in Doğu Türkistan'daki Müslümanlara uyguladığı baskılar devam ediyor. Çin yönetimi Doğu Türkistan'da bulunan 22 imama yürüttükleri İslami faaliyetlerden dolayı ağır hapis cezaları verdi.

Çin'in Uygur baskısı Batı basınında
Doğu Türkistan'ı ziyaret eden Washington Post muhabirleri Uygurlara uygulanan baskı ve kontrolü sosyal laboratuvar kapsamında "Çin burada geleceğin istihbarat teknolojisinin deneyimini yaşıyor." diyerek tanımladı.

Çin’den Uygur temsilcisine engelleme!
Çin, Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi Azınlıklar Forumu'nun yedinci oturumu sırasında Dünya Uygur Kongresi Genel Başkan Yardımcısı Seyit Tümtürk'ün konuşma yapmasını engellemeye çalıştı.

300 Uygur Türküne ne olacak?
Dünya Uygur Kongresi Genel Başkan Yardımcısı Seyit Tümtürk, Uygur Özerk Bölgesinde (Doğu Türkistan) yaşayan ve Çin zulmünden kaçarak Tayland'a sığınan yaklaşık 300 Uygur Türk'ünün hayatta kalabilmesi için Çin'e iade edilmemeleri gerektiğini söyledi.

D. Türkistan'da dini mesaj göndermek; 'vatana ihanet''!
Doğu Türkistan'da internet ve cep telefonlarından dini mesajlar paylaşanlara para cezası öngören bir düzenleme kabul edildi.

D.Türkistan'da akıl almaz yasaklar
Doğu Türkistan’da resmi kurumlar, okullar ve iş yerlerinde 1 Ocak’tan itibaren Müslümanların namaz kılmaları yasaklanıyor. Kişinin İslam dini mensubu olduğunu gösteren diğer sembollere yasak geliyor.

İstanbul'da ‘Unutulan Vatan Doğu Türkistan’ konferansı
İstanbul Bağcılar'da faaliyetlerini sürdüren Güçlü Sosyal Gelişim Gençlik ve Spor Kulübü (GÜÇLÜDER), "Unutulan Vatan Doğu Türkistan" konferansı düzenliyor.

Doğu Türkistan'da namaz ve tesettür yasağı başlıyor!
Çin işgali ve zulmü altındaki Doğu Türkistan'da yarından itibaren Müslümanların işyerleri ve resmi kurumlarda namaz kılması ve tesettür yasaklanıyor. Doğu Türkistan’da resmi kurumlar, okullar ve iş yerlerinde 1 Ocak’tan itibaren Müslümanların namaz kılmaları yasaklanıyor.

Tayland'da tutuklu Uygur Türkleri zor durumda
Tayland’a kanunsuz giriş yaptıkları iddiasıyla bir yıla yakın bir süredir zor şartlar altında bir kampta tutulan 200’den fazla Uygur Türkü, zor günler geçiriyor.