|

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ders zili Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Yeniden ders zili
Yarıyıl tatilinin ardından yaklaşık 18 milyon öğrenci ile 1 milyonu aşkın öğretmen ders başı yaptı.

Ders zili 15 Eylül'de çalacak
2014-2015 eğitim-öğretim dönemi 15 Eylül Pazartesi günü başlayacak. Okul öncesi, ilkokul birinci sınıf, ortaokul ve imam hatip okullarının 5'inci sınıflarındaki öğrencilerin eğitim ve öğretime hazırlanması için okullar bir hafta önce 8 Eylül'de eğitime başlayacak.

Minikler için ders zili çaldı
Yeni eğitim ve öğretim yılında okul öncesi, ilkokul 1. sınıfa ve ortaokul 5. sınıflara devam edecek öğrencilerin "okula uyum eğitimi" başladı. Liselere uyum programı da pilot uygulama kapsamında 41 ilde belirlenen 87 okulda yapılacak. Okul öncesi, ilkokul, ortaokullara başlayacak öğrenciler, yeni eğitim öğretim yılının başlama tarihi olan 15 Eylül'den bir hafta önce okula başladı.

Yeni ders yılı zili 'ilklerle' çalacak
2014-2015 EğitimÖğretim yılı 15 Eylül'de birçok yeniliklerle başlayacak. Performans ödevlerinin yerini derse katılım puanı alacak. Haftalık ders çizelgeleri değişecek. Seçmeli dersler notla değerlendirilecek. Üç aylık yaz tatili ardından 16 milyon 400 bin öğrenci ve 873 bin öğretmen Pazartesi günü ders başı yapacak.

16 milyon öğrenci ders başı yaptı
Bugün başlayan yeni eğitim yılında okul öncesi eğitim kurumlarının sınıf mevcutlarının 10’un altına indirilmesi ve genel liselerde haftalık ders saatlerinin düşürülmesi hedefleniyor. 2014-2015 eğitim öğretim yılında okul öncesinde 1 milyon 65 bin, ilkokulda 5 milyon 645 bin, ortaokulda 5 milyon 90 bin, lise ve meslek lisesinde 4 milyon 600 bin olmak üzere toplam 16 milyon 400 bin öğrenci ders başı yapacak.

Okulların açılış ve kapanış tarihi değişti
Öğretmenler, veliler ve öğrenciler başta olmak üzere, eğitim camiası ve turizm sektör temsilcilerinin, eğitim ve öğretim yılı başlangıç tarihinin Kurban Bayramı sonrasına ertelenmesine ilişkin yoğun talepleri gündeme alınarak, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı her derece ve türdeki eğitim öğretim kurumlarında, 2015-2016 eğitim öğretim yılının başlangıç tarihi 28 Eylül olarak değiştirildi