7 Ramazan 1439 | 22 Mayıs 2018 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Kırım Tatarları Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Kırım Tatarlarının 74 yıllık sürgün acısı
Kırım Tatarlarının, 18 Mayıs 1944'te Sovyetler Birliği'nin lideri Stalin'in kararıyla, öz yurtlarından bir gecede koparılarak insanlık dışı şartlardaki tren vagonlarıyla Orta Asya'ya sürgün edilişinin acısı hatıralardan silinmiyor.

Kırım Tatar sürgününün 73. yılı
Sovyetler Birliği lideri Josef Stalin'in çıkardığı kararname ile Kırım Tatarlarının 73 yıl önce vatanlarından bir gece içerisinde toplanarak tren vagonlarında Orta Asya'ya sürgün edilmesiyle yaşanan acı, kanayan yara olmayı sürdürüyor.

Kırım Tatarlarına sadece Kültürel Özerklik!
Kırım Tatarlarının bölgesel özerklik ilan etmelerinin mümkün olmadığı bu yüzden Kırım Tatarlarına Kültürel ve Milli Özerklik ilan etmeleri konusunda izin verilebileceği söylendi

Kırım Tatarlarının 15 yıldır beklediği yasa kabul edildi
Ukraynada Kırım Tatarları lehine olan ve 15 yıldır kabul edilmeyen tasarı dün kabul edildi. Ukrayna Parlamentosu, Etnik gerekçeyle sürgün edilen kişilerin haklarının iade edilmesine ilişkin yasayı kabul etti

Kırım Tatarları paylaşılamıyor
Ukrayna'daki Batı yanlısı Kiev hükümetinin "yıkılan SSCB'yi yeniden kurmayı" hayal etmekle suçladığı Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dün eski SSCB ülkelerinde yaşayan ve Rusça konuşanlara Rusya vatandaşlığı verilmesinin kolaylaştırılması için talimat verdi.

Tatarların Kırım'a girmesine izin verilmiyor
Ukrayna'dan tek taraflı bağımsızlık ilan eden ve Rusya ile ilhak anlaşması imzalayan Kırım'a binlerce Kırım Tatarı'nın sokulmadığı bildirildi

Kırım Tatarları kendi vatanlarına giremiyor
Ukrayna'daki ayaklanmaların barışçıl bir çözüme ulaştırılması için diplomatik girişimler sürerken, ülkeden yeni kopan Kırım'dan Tatarlar'a yönelik ayrılıkçı uygulamaların haberleri geliyor

Öz yurdunda garip Kırım Tatarları
Kırım’ın yerli halkı Tatar Türkleri, tarihlerindeki en acı olaylardan 18 Mayıs 1944’teki sürgünün 70. yılını yaşıyor

Olan yine Kırım Tatarlarına oluyor
Ukrayna’da görev yapan insan hakları örgütleri, ülkenin doğusunda ve Kırım’da insan hakları ihlallerinin arttığını bildirdi. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) da, Kırım’da yerinden edilen Tatarların sayısının arttığını bildirdi. Ortadaki en büyük gerçek krizin en fazla Kırım Tatarlarını mağdur ettiği.

Kırım Tatarları sürgün ve göç mağduru!
Rusya’nın işgal ettiği ve referandumla kendisine bağladığı Kırım’da yaşanan sürgünler, demografik değişimler ve siyasi gelişmeler uzmanlar tarafından analiz edildi. Kırım Tatar Milli Meclisi Türkiye Temsilcisi Zafer Karatay ve Doç. Dr. Kemal Özcan konuşmacı bir programda önemli bilgiler verdi.

Kırım Tatarları tehdit altında
Birleşmiş Milletler (BM) Ukrayna Raportörü Gianni Magazzeni, Kırım'da insan hakları ihlallerinin devam ettiğini ve Kırım Tatarlarının tehdit altında olduğunu söyledi.

'Kırım Tatarlarına eziyet ediliyor'
Kırım Tatarlarının lideri, Ukrayna Meclisi Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım’da yapılan insan hakları ihlalleri ile ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuracaklarını söyledi.

Kırım Tatarları kendi vatanlarında parya!
Kırımda insan hakları ihlalleri sürüyor. İnsan Hakları İzleme Örgütünün raporuna göre, Kırımda Ukrayna vatandaşı olarak kalmak isteyenler kendi topraklarında yabancı kabul ediliyor. Kırımlılara Rus vatandaşı olmaları için bir ay süre veriliyor, olmazlarsa bunun sonuçlarına katlanacakları söyleniyor.

'Kırım, Sovyet döneminden de kötü'
Ukrayna meclisi milletvekili ve Kırım Tatar Türklerinin milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Rusya yanlısı ayrılıkçılarla ordu birlikleri arasında çatışmaların yaşandığı Ukrayna'da her gün insanların öldüğünü, kendi payına da vatanına girme yasağı düştüğünü, evine gidemediğini, vatandaşları ile bir araya gelemediğini ve telefon numaraları değiştiği için iletişim sıkıntısı yaşadığını söyledi.

Rusya Kırım Tatarlarıyla ilgili vaatleri yerine getirmedi
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kırım Tatar Türklerinin durumuyla ilgili Rusya'nın Kırım Tatar dilinin resmi dil olması, Ukrayna yönetimi tarafından verilmeyen hakların verilmesi ve Kırım Tatarlarının yönetimde yer alması sözünü verdiğini belirterek, "Bugüne kadar bu vaatlerin yerine gelmediğini maalesef üzülerek söylemek zorundayız" dedi.