|

CANLI DİNLECANLI DİNLE

unutkanlık Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Neden daha çok unutuyoruz?
Yaşlanan beynin doğal bir kapasite kaybı var. Yaş ilerledikçe bu kayıp belirginleşir. Stres ve depresyon gibi bellek tehdidi ruhsal problemlerimiz yaygınlaştı. Özellikle depresyon ve uzun süreli strese “bellek törpüsü” demek en doğrusu.

Önemsemediğiniz unutkanlık Alzheimer olabilir
Alzheimer hastalığında farkındalığın, erken teşhisin önemine dikkat çeken Prof. Dr. Aynur Özge, bazı unutkanlıkların göz ardı edildiğinin altını çizdi.

Unutkanlığa karşı hafızanızı sürekli test edin
Yaşam kalitesini ve süresini önemli ölçüde düşüren hastalıklar arasında ilk sıralarda yer alan Alzheimer, dünyada 30 milyona yakın kişide görülüyor. Bu hastaların yaklaşık 600 bini Türkiye’de bulunuyor.

'Unutkanlık her yaşta önemsenmeli'
Nöroloji ve Klinik Nörofizyoloji Uzmanı Dr. Remzi Yiğiter, 21 Eylül Alzheimer Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, günümüzde unutkanlığın en çok şikayet edilen durumlardan biri haline geldiğini ifade etti.

Akıllı telefonlar unutkanlığı arttırdı
Prof. Dr. Hikmet Yılmaz, unutkanlık hastalığının giderek arttığını belirterek, kullanımı giderek artan akıllı telefonların bu artışa neden olduğunu söyledi. Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi Nöroloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yılmaz, "Akılı telefonlar bizim algıda seçici olmamıza, daha az bilgi kaydetmemize neden oldu. Bilgiyi kendileştirme sürecimize bir darbe vurdu" dedi.

'Beyin pili gelecekte birçok hastalık için umut olabilir'
Beyin ve Sinir Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ali Zırh, "Dünyada, üzerinde bilimsel çalışmaların devam ettiği beyin pilinin, gelecekte, Alzheimer, obezite, epilepsi, unutkanlık ve madde bağımlılığı gibi hastalıkların tedavisinde umut ışığı olacağı düşünülüyor" dedi.

Zerdeçal unutkanlığa karşı birebir
Avustralya’da bir araştırma zerdeçalın demans hastalıklarının engellenmesi ya da ertelenmesinde rol oynayabileceğini ortaya koydu. Araştırmaya göre 40 ile 90 yaşları arasında 96 katılımcının yarısına 12 ay boyunca 1500 mg’lık zerdeçal placebo’su, diğer yarısına ise zerdeçal kapsüllerinden verildi.

Alzheimer’a karşı 10 etkili öneri
Son zamanlarda konuşurken kelime bulmakta güçlük çekip, konuşulanları anlamakta zorlandığınızı hissediyorsunuz, işlerinizi planlayamıyor, iş toplantılarını kaçırıyorsanız, gündelik para hesaplarında zorlanıyor, gittiğiniz yolları şaşırıyor hatta çok iyi bildiğiniz yemekleri bile yapamıyorsanız dikkat, Alzheimer başlangıcı olabilirsiniz!

'Stresli ortamda çalışmak unutkanlık sebebi'
Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Şeref Demirkaya, çok yoğun ve stresli ortamda çalışma gibi psikolojik faktörlerin unutkanlığa sebep olabileceğini söyledi.

Gençlerde unutkanlığın sebepleri
Sağlıksız beslenme alışkanlıkları, uyku bozuklukları, vitamin eksiklikleri ve depresyon… Genç yaşlarda da sıklıkla görülmeye başlayan unutkanlık sorununa yol açan bu nedenlerin yanı sıra, ciddi hastalıkların bir belirtisi olarak da unutkanlık ortaya çıkabiliyor.

Fast food unutkanlık yapıyor
İngiltere’de yapılan bir araştırma, sürekli fast food besin yiyenlerin sadece damarlarının değil, belleklerinin de tehlikede olduğunu gösteriyor.

Uykusuzluk unutkanlığı tetikleyebilir
Birçok insan gün içinde bazen isimleri, rakamları, yapılacak işlerini unutabiliyor. Stres ve yoğun iletişim trafiği beynin yakın bellek merkezini aşırı şekilde zorluyor.

65 yaş üstü her 10 kişiden biri alzaymır riskinde
Prof. Dr. Önal: Alzaymır hastalığının görülme sıklığı yaşla birlikte artar. Alzaymır 65 yaş üstünde her 10 kişiden birinde, 85 yaş üzerinde ise her 2 kişiden birinde görülür.

Çocuklarda unutkanlık ve dağınıklığa dikkat!
Prof. Dr. Öner, çocuklarda dağınıklık, unutkanlık, dinlemiyormuş, hayal aleminde yaşıyormuş gibi sorunlar varsa mutlaka bir uzmana başvurmalıdır" dedi.