6 Rebi'ül-ahir 1440 | 14 Aralık 2018 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Alerji Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Alerjik hastalıklar çocukları vuruyor
Alerji, vücudun savunma sisteminin, doğada var olan ve insanlara zararı bulunmayan maddeleri, yabancı madde gibi algılayarak aşırı tepki vermesi olarak tanımlanıyor. Çocuk Alerji Hastalıkları Uzmanı Dr. Arzu Özgeneci, alerjik hastalıklardan çocukların daha çok etkilendiğini, gıda alerjisi, astım, egzama ve rinit

İlkbahar hastalığına karşı uzmanlar uyarıyor
İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Neslihangül Can Sevil, alerjinin bağışıklık sisteminin yabancı bir maddeye yanıt vermesiyle başlayan bir durum olduğunu belirtti.

Bahar yorgunluğunun nedeni 'alerji'
Prof. Dr. Nihat Sapan, mart ve nisan aylarından itibaren bitkilerden yayılarak havaya karışan polenlerin, alerjisi olan kişilerde çeşitli şikayetlerin ortaya çıkmasına neden olduğunu belirtti.

Alerji genetik yatkınlığı seviyor
3 yaş üstü çocuklarda göz yaşarmaları, burun akması, burun tıkanması, hapşırma ve öksürme gibi belirtilere dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Nuran Salman alerji mevsiminde alınması gereken önlemleri sıraladı.

Yaz alerjilerine dikkat
Yaz aylarında alerjik reaksiyonlarda artış oluyor. Kimyasallar, kozmetikler ve ilaçların yanı sıra bitkiler de alerjiye neden oluyor. Örneğin incir ağacının yaprağıyla temas edip güneşe çıkmak bile alerjik reaksiyona ve lekelenmelere yol açabiliyor.

Çörek otu alerji düşmanı çıktı
Uzmanlar, çörek otunun alerjinin düşmanı olduğunu belirtiyor. Çörek otunun eski çağlardan beri kullanılan bir bitki olduğunu kaydeden uzmanlar, faydalı olan bitkinin ölümden başka her derde deva olduğunu bildiriyor.

Göz Alerjisine Dikkat
Dünya nüfusunun yüzde 20-35’ini etkileyen alerjik hastalıklar, Türkiye’de yüzde 20’ye ulaşan sıklıkta görülüyor. Alerjik belirtilerin yüzde 70’i gözlerde ortaya çıkıyor. Alerjiler konjonktivit (göz yangısı) ve astım gibi başka sorunları da tetikleyebiliyor.

Modern kent yaşamı astım ve alerjiyi besliyor
Günlük kent yaşamının adeta kaçınılmaz unsurları haline gelmiş faktörlerin, astım ve alerjik hastalıkların gelişmesine, artmasına ve tetiklenmesine neden olabildiği bildirildi.

Obez çocuklarda alerji riski daha fazla
Prof. Dr. Ayşen Bingöl, obez çocuklarda astım ve alerji riskinin yüzde 25 oranında artış gösterdiğini söyledi.

Kış mevsimi alerjiyi tetikliyor
Uzmanlar, özellikle kış aylarında polikliniklere başvuran çocukların yüzde 80’inde üst solunum yolu enfeksiyonları oluştuğuna dikkat çekerek, bu aylarda hijyen, giyim ve beslenmeye çok dikkat edilmesi konusunda uyarılarda bulunuyor.

‘Katkısız ürünler tercih edilmeli’
Neredeyse her türlü işlenmiş üründe bulunan gıda katkı maddelerinin zararsız olduğu söylense de alerji ve migren hastalarının uzak durmaları gerekiyor. Mevsiminden önce tezgâhlara ulaşan hormonlu gıdalar da bir başka tehlike

"Alerji takvimi" değişti
Hava sıcaklıklarının normalin altında seyretmesi ve yağmurların yaz aylarına kayması, alerji takvimini de etkiledi. Haziranda sona ermesi gereken bahar alerjilerinin ağustosa kadar görülebileceği bildirildi.

Grip alerjiyi tetikliyor
Kış mevsimiyle artan grip, nezle ve bakteri kaynaklı üst solunum yolu hastalıkları, alerjik hastalıkları tetikleyerek ciltte egzama ve döküntünün yanı sıra solunum sıkıntısı ve tansiyon düşüklüğü gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor.

Islak mendiller alerji riskini artırıyor
Prof. Dr. Meltem Önder, ıslak mendillerdeki alkol ve parfümün, alerjik reaksiyonlara yol açarak, ciltte kızarıklık, ödem, kabartı ya da döküntüye yol açabildiğini belirtti. Önder, alerjik reaksiyonlara yol açan ürünler arasında kozmetiklerin önemli yer tuttuğunu, cilt sağlığının korunması için bunların kullanımında seçici olunması gerektiğini söyledi.