|

CANLI DİNLECANLI DİNLE

tekstil sektörü Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Tekstil endüstrisinin su tüketimi dikkat çekici boyutta
Tekstil sektörü, petrol sektörünün ardından, dünyanın en büyük ikinci kirleticisi. Sadece bir T-shirt ve kot pantalon üretimi için yaklaşık 20 bin litre su tüketiliyor.

Tekstil ihracat rekoru kırıyor eğitimde ise sıkıntılı
Türkiye ekonomisinin hem istihdam hem de ihracat lokomotifi olan tekstil sektörü, eğitimde çıkmaza girdi. Türkiye’nin 17 üniversitesinde bulunan tekstil mühendisliği bölümlerinden 3’ü dışında talep dip yaptı.

Güneydoğu ihracatının öncüsü tekstil
İhracatını her geçen yıl artıran Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin en çok döviz girdisi sağlayan sektörü 2 milyar 653 milyon dolarla tekstil oldu. Güneydoğulu ihracatçılar, bu süreçte en çok ihracatı tekstil ve ham maddeleri alanında gerçekleştirdi.

Teşvik belgesinde ağırlık tekstilin
Kasımda toplam 409 teşvik belgesinin 59’u konfeksiyon ve tekstile verildi. 5 bin 450 kişiye istihdam sağlayacak olan bu yatırımların önemli bölümü ise Doğu ve Güneydoğu’da.

Tekstil pamuk ipliğine bağlı
Türkiye’de pamuk üretiminin düşmesi ve çiftçilerin başka ürüne yönelmesi tekstilcileri korkuttu. TİGSAD Başkanı İrfan Özhamaratlı, “Eğer devlet önlem almazsa 2015’te sektörde büyük bir pamuk sıkıntısı yaşanabilir” diye konuştu.

Hazır giyim sektörü haksız rekabetten dertli
12 yılda 170 milyar dolar dış ticaret fazlası veren tekstil ve hazır giyim sektörü, elinde bulundurduğu kuvvetli ve modern üretim altyapısıyla bugün dünyada söz sahibi olan sektörlerimizden.