9 Cemaziyelevvel 1440 | 16 Ocak 2019 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Sigara bağımlılığı Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Sigara bağımlılığına karşı küresel başarı
ALO 171 Sigara Bırakma Hattı’nı 3 yılda 12 milyon kişi aradı. Geçen yıl sigarayı bırakma planı hazırlanan 116 bin kişiden yaklaşık yüzde 6’sı sigarayı bıraktı.

Tek bir sigara bile tehlikeli
Tütün bağımlılığı üzerine yapılan geniş çaplı bir araştırma, ‘bir kez dahi sigara içen kişilerin yüzde 69’unun sigara kullanıcısına dönüştüğünü’ ortaya koydu.

Sigara bağımlılığı, dişsiz bırakıyor
Sigaranın sağlık üzerindeki olumsuz etkileri kanser, akciğer ve kalp hastalıklarıyla sınırlı değil. Periodontoloji Uzmanı Dr. İlay Maden, uzun süre her gün sigara içen 65 yaşın üzerindeki kişilerin % 41’inin dişlerini tümüyle kaybettiklerini söylüyor

Sigara her yıl 6 milyon insanı öldürüyor
Yeşilay'ın verilerinden derlenen bilgilere göre, Türkiye'de ölümlerin yüzde 23’ü tütün kullanımına bağlı hastalıklardan kaynaklanırken, 15 yaş üzerinde 16 milyon kişi sigara bağımlısı. Prof. Dr. Mücahit Öztürk, insan ve toplum sağlığına zarar veren sigaranın içerisinde 4000’den fazla zehirli kimyasal barındırdığını söyledi.

Günde bir sigara bağımlılık işareti
Araştırmalar Türkiye’de sigaraya başlama yaşının 11-12’lerde olduğunu gösteriyor. Özellikle de erkek nüfusta sigara bağımlılık oranı çok yüksek. Her yıl 31 Mayıs tarihinde Dünya sağlık Örgütüne üye devletlerince 1987’den bu yana tüm dünyada kutlanan Dünya Sigarasız Günü öncesi uzmanlar uyarıyor; “Günde bir sigara bile bağımlılığa işaret”.