|

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Sigara bağımlılığı Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Sigara bağımlılığına karşı küresel başarı
ALO 171 Sigara Bırakma Hattı’nı 3 yılda 12 milyon kişi aradı. Geçen yıl sigarayı bırakma planı hazırlanan 116 bin kişiden yaklaşık yüzde 6’sı sigarayı bıraktı.

Tek bir sigara bile tehlikeli
Tütün bağımlılığı üzerine yapılan geniş çaplı bir araştırma, ‘bir kez dahi sigara içen kişilerin yüzde 69’unun sigara kullanıcısına dönüştüğünü’ ortaya koydu.

Sigara bağımlılığı, dişsiz bırakıyor
Sigaranın sağlık üzerindeki olumsuz etkileri kanser, akciğer ve kalp hastalıklarıyla sınırlı değil. Periodontoloji Uzmanı Dr. İlay Maden, uzun süre her gün sigara içen 65 yaşın üzerindeki kişilerin % 41’inin dişlerini tümüyle kaybettiklerini söylüyor

Sigara her yıl 6 milyon insanı öldürüyor
Yeşilay'ın verilerinden derlenen bilgilere göre, Türkiye'de ölümlerin yüzde 23’ü tütün kullanımına bağlı hastalıklardan kaynaklanırken, 15 yaş üzerinde 16 milyon kişi sigara bağımlısı. Prof. Dr. Mücahit Öztürk, insan ve toplum sağlığına zarar veren sigaranın içerisinde 4000’den fazla zehirli kimyasal barındırdığını söyledi.

Günde bir sigara bağımlılık işareti
Araştırmalar Türkiye’de sigaraya başlama yaşının 11-12’lerde olduğunu gösteriyor. Özellikle de erkek nüfusta sigara bağımlılık oranı çok yüksek. Her yıl 31 Mayıs tarihinde Dünya sağlık Örgütüne üye devletlerince 1987’den bu yana tüm dünyada kutlanan Dünya Sigarasız Günü öncesi uzmanlar uyarıyor; “Günde bir sigara bile bağımlılığa işaret”.

'Ramazan, sigara bağımlılığından kurtulmak için de fırsat'
Dr. Dilek Toprak, ramazan ayının, sigara bağımlılığından kurtulmak için büyük bir fırsat sunduğunu belirterek, oruç esnasında bağımlılık vücuttan uzaklaşmışken, sigarayı tekrar hatırlamadan devam etmenin, bırakma prosedürüne baştan başlamaktan çok daha kolay olduğunu vurguladı.

Elektronik sigara bağımlılığı azaltmıyor
Yeşilay Başkanı Mücahit Öztürk, elektronik sigaranın "sigarayı bırakmak için araç" argümanların bilim dışı olduğunu belirterek "Elektronik sigara, para kazanmak için piyasaya daha cazip bir şekilde sunmaya çalıştığı geleceğin tehlikesidir" dedi.

Sigaranın ekonomiye maliyeti ne kadar?
Sigara bağımlılığının Türk ekonomisine ve tiryakiye yıllık maliyeti 120 milyarı buluyor. Bu faturanın 24 milyarını ise sigara kaynaklı harcamalar oluşturuyor.