|

CANLI DİNLECANLI DİNLE

doğal afetler Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Küresel afetlerin 6 aylık faturası: 45 milyar dolar
Küresel ısınmanın da etkisiyle dünya genelinde doğal afetler giderek artıyor. Doğal afet raporuna göre 2018’in ilk altı ayında gerçekleşen doğal afet sayısı geçtiğimiz on sekiz yılın ortalamasını geride bıraktı.

Doğal afetler 10 yılda 2 milyar kişiyi etkiledi
Yayımlanan bir rapora göre, dünyada son 10 yılda yaşanan doğal afetler yaklaşık 2 milyar kişiyi etkiledi. Geçen on yılda dünya genelinde 3 bin 750 doğal afet meydana geldi. 2018 yılı dünya afet raporunda, çocuk, kadın ve erkeklerin yüzde 95’inin hava koşulları ile bağlantılı afetlerin olumsuz etkisini yaşadığı belirtildi.

İklim olayları gelişmekte olan ülkeleri etkiledi
Fırtınalar, sağanak yağmurlar, çöl sıcakları ve kuraklık gibi iklim olayları son 20 yılda gelişmekte olan ülkeleri daha fazla vurdu. 2017 yılında 11 bin 500'den fazla kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Endonezya'da doğal afetler bu yıl 4 bin cana mal oldu
Endonezya Ulusal Afet Ajansı Yönetimi Sözcüsü Sutopo Purwo Nugroho, ülke genelinde 1 Ocak - 10 Aralık tarihlerinde yaşanan 2 bin 374 afette 4 bin 211 kişinin hayatını kaybettiğini belirtti.

2013’te doğal afetlerde 20 bin kişi öldü
Almanya merkezli bir sigorta şirketi, 2013 yılında doğal felaketler nedeniyle 20 bine yakın insanın öldüğünü açıkladı

Doğal afetler 22 milyon kişiyi evinden etti
BM raporuna göre, dünya genelinde 22 milyon kişi sel, deprem, tayfun gibi doğal afetler nedeniyle yerinden oldu.

Doğal afetler her yıl 26 milyon kişiyi fakirleştiriyor
Dünya bankası, sel, tsunami, aşırı sıcaklık, deprem gibi afetlerin küresel ekonomiye verdiği zararın yarım trilyon doları aştığını açıkladı. Dünya Bankası raporu, Marakeş'teki COP22 iklim konferansında yayınlandı.

2017'deki doğal afetlerde ağır bilanço
Dünyadaki doğal afetlerin neden olduğu zararın maliyetinin 2017'de 306 milyar dolar olduğunu bildirdi. Karayipler'de ve ABD'nin güneyinde etkili olan Harvey, Irma ve Maria kasırgaları, Meksika'daki depremler ile Kaliforniya'daki yangınlar nedeniyle doğal afetler en fazla Amerika kıtası etkilendi.

2018’deki doğal afetlerin bilançosu ağır oldu
Dünyada 2018 yılında meydana gelen doğal afetler nedeniyle 10 bin 733 kişi hayatını kaybetti, afetlerden 61 milyon 700 binden fazla kişi etkilendi.

İklim değişikliği afetleri tetikledi
Dünya Meteoroloji Örgütü, iklim değişikliği nedeniyle aşırı hava koşullarının sebep olduğu doğal afetlerin 2018’de 62 milyon kişiyi etkilediğini açıkladı. Yayınlanan raporda, son dört yılın, en sıcak dönem olduğu kaydedildi.