18 Recep 1440 | 25 Mart 2019 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

YSK Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Yeni tasarı, gurbetçiye üç alternatifli oy hakkı veriyor
Bakanlar Kurulu'nda, Seçimlerin Temel Hükümleri ve Nüfus Hizmetleri Kanun Tasarısı sunumu yaptı, tasarı hükümet üyeleri tarafından imzalandı. Kanunla getirilen yenilikler şöyle:

Çoğunluk sağlanmazsa ikinci tur yapılacak
Mevcut Anayasa’ya göre Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin seçimleri 5 yılda bir yapılıyor. Ancak, Meclis, bu süre dolmadan seçimin yenilenmesine karar verebiliyor. Erken seçim teklifi öncelikle TBMM Anayasa Komisyonu'nda görüşülecek, ardından Genel Kurul'da öncelikli olarak ele alınacak. Burada yapılacak oylamada nitelikli çoğunluk aranacak. Meclis’te alınan kararın ardından YSK seçim sürecini ve takvimi başlatacak.

Oy verme saatleri ve milletvekili dağılımı belli oldu
YSK'nın, 24 Haziran'da yapılacak Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'ne katılacak partilere ilişkin kararı yayınlandı.

YSK seçim takvimini açıkladı
YSK, Cumhurbaşkanı adaylığı için 5 gün olan başvuru süresini 6’ya çıkardı. Aday gösterme 4-9 Mayıs arasında yapılacak. Partiler arası ittifak için son başvuru ise 6 Mayıs olarak belirlendi.

Seçim süreci başladı
Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK), 24 Haziran’da yapılacak Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için hazırladığı takvim kapsamında seçim süreci bugün başlıyor.

144 bin seçmenin sandığı taşınacak
Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, 24 Haziran’da yapılacak seçimde, taşınmasına karar verilen sandıklardaki seçmen sayısının 144 bin olduğunu bildirdi. Güven, “Taşınma talebi ilk kez gelmiyor, taşıma da ilk kez olmuyor” dedi.

Seçim için güvenlik önlemleri
İlklerin yaşanacağı, seyyar sandık kurullarının görev yapacağı 24 Haziran’daki çifte seçime ilişkin önlemler kapsamında, başka bir ilde görevlendirilen kolluk güçleri Yüksek Seçim Kurulu’na bildirildi. 81 ilde ‘İl Seçim Güvenlik Planları’ hazırlandı.

10 adımda oy kullanma rehberi
24 Haziran’daki çifte seçimde vatandaşlar, tüm yurtta 08.00 - 17.00 saatleri arasında oy kullanacak. Oy verme kabinine gidecek olan seçmen, cumhurbaşkanına ve milletvekillerine yönelik tercihte bulundukları iki ayrı oy pusulasını aynı zarfa koyarak sandığa atacak.

YSK: Taşınan seçmen 120 bin
Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven yurtdışı ve gümrüklerde oy kullanılması ve taşınan seçmenlerle ilgili sayıları açıkladı.

YSK, kesin sonuçları 5 Temmuz'da açıklayacak
YSK Başkanı Sadi Güven, 24 Haziran seçimlerinin kesin sonuçlarının 5 Temmuz'da açıklanacağını söyledi. 24 Haziran'da yapılan Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Genel Seçimine ilişkin ilk itirazlar seçim günü sandık kurullarına yapıldı. Sandık kurulları yasa gereği bu itirazları derhal karara bağladı.

YSK sandık sorgulama listelerini erişime açtı
Anayasa değişikliğine ilişkin 16 Nisan Pazar günü gerçekleştirilecek halk oylamasında seçmenlerin hangi sandıkta oy kullanacağına ilişkin liste vatandaşların erişimine açıldı.

YSK’dan seçmenlere sandık bilgisi mesajı
Yüksek Seçim Kurulu (YSK), referandumda seçmenleri hangi sandıkta oy kullanacakları konusunda SMS ve e-posta mesajlarıyla bilgilendirecek.

YSK'dan oy torbası kararı
YSK seçim torbalarının 4 gün önce değil seçim günü saat 05.00’te sandık kurulu başkanlarına teslimine karar verdi. Torbalar güvenlik önlemi alınarak dağıtılacak.

İki ilin milletvekili sayısı değişti
Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanlığı, illerin çıkarabileceği milletvekili sayısını belirledi.

YSK’dan yeni oy pusulası kararı
Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) eski uyguladığı sistemde yurt genelindeki seçmen sayısının yüzde 15 fazlası oy pusulası basılıyordu. Yeni kararla özellikle seçmen sayısı fazla olan İstanbul, Ankara ve İzmir gibi şehirlerde yaşanan sıkıntı nedeniyle basılacak pusula sayısı her sandık için sabit olacak.