11 Ramazan 1439 | 26 Mayıs 2018 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

mevsimlik işçi Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Mevsimlik işçiye destek
Geçici tarım işçilerinin barınma ve geçinme sorunlarına devlet desteği geldi. Başbakanlık genelgesine göre, mevsimlik işçilere barınma ve sağlık hizmeti sağlanacak. Düzenlemeye hem işveren, hem de işçi kesiminden olumlu tepki geldi.

Tarımda en yoksul ‘mevsim’ işçileri
‘Mevsimlik’ Tarım İşçileri ve Ailelerinin Sağlığının Geliştirilmesi Programı’ kapsamında, Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) ve Harran Üniversitesi tarafından Adıyaman ve Şanlıurfa’da ikâmet eden toplam 1.021 aileyi kapsayan bir araştırma yapıldı.

Mevsimlik işçilerin kayıtdışı dramı!
Son olarak Manisa’da 15 kişinin öldüğü kazayla gündeme gelen mevsimlik tarım işçileriyle ilgili resmi rakamlar tüm gerçeği gözler önüne seriyor.

60 bin mevsimlik işçi 8 ay gurbette
Adıyaman’da yaşayan mevsimlik işçiler Nisandan itibaren ülkenin farklı şehirlerine göç ediyor. Başta Çukurova ve Karadeniz olmak üzere yurdun çeşitli bölgelerine giden tarım işçileri, ailece çıktıkları yolculuklarda zaman zaman sıkıntılar yaşıyor.

Mevsimlik işçilerin tehlikeli yolculuğu
Yaklaşık 3 milyon mevsimlik tarım işçisinin Güneydoğu illerinden ‘tehlikeli’ yolculuğu başladı. Önce Doğu’dan Batı’ya ardından Karadeniz’e doğru yol alan işçiler, evlerinden aylarca uzakta, sosyal güvencesiz ve yevmiye karşılığı çalışıyor. Bindirildikleri kamyonet ve römorklarda taşınan işçilerin çoğunlukla Şanlıurfa ve Mardin’den başlayan yolculukları, onlar için ‘ölüm’ yolculuğu oluyor.